newsyNews
Lancia Ypsilon: nowa perła w rodzinie
chłopeklanciapress.pl, 24-05-2011 13:35:00

To właśnie tegoroczny genewski Salon Samochodowy był sceną światowej premiery nowej Lancii Ypsilon, małego „flagowca" tej marki, który na przestrzeni zaledwie 3,84 metra łączy niezrównany włoski styl z innowacyjnością rozwiązań i troską o ekologię. Po raz pierwszy Ypsilon występuje w postaci 5-drzwiowej, która entuzjastom czaru, doskonałości technicznej i unikalnego stylu Lancii proponuje jeszcze więcej wygody i komfortu.
Duszą designu Lancii Ypsilon jest jedyna w swoim rodzaju idea koncepcji samochodu klasy Premium, która redefiniując pojęcie luksusu - przyciąga uwagę osób poszukujących oryginalności i charakteru, zaawansowanych technologii i wyszukanej elegancji oraz innowacyjności i jakości wykonania. W Lancii Ypsilon luksus staje się czymś szczególnym, wyzwalającym emocje bezpretensjonalnej „przyjemności z posiadania", wyrazem dążenia do unikalności na każdym polu i dowodem rzeczywistej indywidualności bez względu na reakcje  otoczenia.
Wchodząca w czerwcu br. na rynki kontynentalnej Europy i dostępna od września w Wielkiej Brytanii i Irlandii pod marką Chrysler nowa Lancia Ypsilon jest już czwartą generacją modelu, którego powodzenie mierzyć można liczbą półtora miliona pojazdów na drodze. Jego początki sięgają  Lancii Y10 zaprezentowanej w 1985 roku na genewskim Salonie Samochodowym. Był to „miniaturowy flagowiec" o stylu i wyposażeniu niespotykanym w ówczesnych samochodach typu ekonomicznego i o nowatorskim duchu, towarzyszącym każdej kolejnej generacji „Y" aż do dnia dzisiejszego. W roku 1996 Lancia Y wyznaczyła kanon elitarnej elegancji i mocnego charakteru, budującej koncept „personalizowanego luksusu". Technologie i klasę ekskluzywności, zarezerwowane dotychczas dla konstrukcji z wyższych segmentów rynkowych - do świata samochodów miejskich wprowadziła trzecia generacja Lancii Y z roku 2003.
Pałeczkę sztafety przejmuje dzisiaj nowa Lancia Ypsilon, która jako niezmiennie fascynujący swoim charakterem, wyszukanym stylem i niekonwencjonalnością, prawdziwy „Fashion City-Car" stała się ofertą bardziej dorosłą i dojrzałą - dla jeszcze szerszej publiczności. Efektowne nadwozie „Made in Italy" kryje awangardowe rozwiązania napędu, które dzięki technologiom TwinAir, MultiJet II i Start&Stop obniżają zużycie paliwa i emisję spalin lecz także unikalne w tej klasie pojazdów elementy komfortu, m.in. system infotainment „Blue&Me-TomTom LIVE" czy system „Smart Fuel" - obok asystenta parkowania II generacji Magic Parking, reflektorów Bi-ksenonowych (HID) i lamp tylnych LED.
Pięciodrzwiowa lecz wyglądająca jak pojazd 3-drzwiowy, prawdziwie włoska i wyrafinowana Lancia Ypsilon to samochód na tyle niewielki by zaliczać się do europejskiego segmentu „B" - oferując jednakże znacznie wyższy standard obszerności wnętrza i komfortu. Przy długości, szerokości i wysokości 384 x 167 x 152 cm Ypsilon ma 239-centymetrowy rozstaw osi i mieści nawet pięć osób; w stosunku do wymiarów zewnętrznych odznacza się wiodącą w segmencie pojemnością bagażową oraz największą w swej klasie przestrzenią pasażerską. Zastosowane po raz pierwszy w pojeździe Fiat Group Automobiles „odchudzone" fotele typu „slim seats" pozwoliły zwiększyć komfort jazdy w tylnej części kabiny pomimo utrzymania jej dotychczasowej długości.

Jako odpowiedź na trendy rynkowe stanowiące, iż dwie trzecie segmentu „B" stanowią obecnie samochody pięciodrzwiowe oraz w dążeniu do utrzymania mocnej pozycji w klasie samochodów miejskich, nowa Lancia Ypsilon ukierunkowana jest na potrzeby znacznie szerszej niż dotychczas grupy docelowej, w tym także młodych mężczyzn i młode rodziny. To właśnie od jakości, komfortu i funkcjonalności wnętrza zależy, jak przyjęty zostaje nowy samochód na rynku. Wystarczy wsiąść do środka, aby przekonać się o stopniu wyrafinowania materiałowego i kolorystycznego, dokładności wykonania i niezliczonych możliwości personalizowania nowej Lancii Ypsilon.

Możliwość dowolnego wyboru wśród trzech wersji wyposażenia (Silver, Gold i Platinum), 16 kolorów nadwozia (w tym 4 kombinacji dwutonowych), sześciu odmian wystroju wnętrza, trzech wzorów obręczy z lekkiego stopu oraz  trzech silników z seryjnym systemem Start&Stop oznacza, iż dostępnych jest ponad 600 wariantów personalizacji pojazdu, podnoszących jego wartość w oczach klienta.

Gama jednostek napędowych obejmuje dwa silniki benzynowe - 69-konny 1.2 Fire EVO II i 85-konny 0.9 TwinAir (także w parze z półautomatyczną przekładnią DFN) oraz 95-konny turbodiesel 1.3 MultiJet II. Już wkrótce dostępny będzie także silnik Fire 1.2 EVO II Bi-fuel (z instalacją LPG). Do standardowego wyposażenia całej gamy Lancii Ypsilon należy system stabilizacji toru jazdy ESP wraz z kontrolą trakcji ASR i wspomaganiem ruszania pod górę Hill Holder, system przeciwblokowania kół ABS z elektronicznym rozdziałem siły hamowania EBD, 4 lub 6 poduszek powietrznych oraz zaczepy mocowania fotelików dziecięcych ISOFIX.
W kategoriach technologii, bezpieczeństwa, komfortu i funkcjonalności nowy Ypsilon stanowi przykład zaawansowanej ewolucji modelowej lecz pozycjonowany jest wciąż jako „luksus dla szerszej klienteli". Lista wyposażenia wersji Silver obejmuje zdalne sterowanie zamka centralnego, regulację kolumny kierownicy w dwóch płaszczyznach, elektrycznie sterowane okna przednie, tylną kanapę dzieloną i składaną 50/50, fotel kierowcy z regulacją wysokości, 15-calowe obręcze stalowe, tapicerkę wnętrza w „technicznej" tkaninie z elektrycznie zgrzewanymi ściegami, instalację dla odbiornika radiowego oraz elektrycznie ogrzewane okno tylne. Na wyposażenie bezpieczeństwa składają się systemy ABS z EBD, ESP z ASR i Hill Holder, czołowe i boczne poduszki powietrzne oraz zaczepy ISOFIX dla fotelika dziecięcego. W kolejnej wersji Gold nabywca otrzymuje dodatkowo klimatyzację manualną, radioodtwarzacz CD/MP3, elektrycznie sterowane lusterka zewnętrzne, skórzane obszycie koła kierownicy i skórzany mieszek selektora biegów, tapicerkę Castiglio oraz pakiet Comfort Pack. Topowa wersja Platinum oferuje ponadto sterowane elektrycznie okna tylne, lampy przeciwmgielne, 15-calowe obręcze ze stopu lekkiego, zagłówki siedzeń tylnych oraz tapicerkę z delikatnej skóry.
Dla osób zainteresowanych dalszą i ekskluzywną personalizacją samochodu dostępna jest pełna gama akcesoriów najwyższej jakości, które z uwagi na elegancję i precyzję wykonania podkreślają techniczne i estetyczne walory pojazdu, wpisując się idealnie w specyficzny styl marki Lancia. Są to m.in. efektowne, 16-calowe obręcze z lekkiego stopu, fartuchy progowe, przyciemniane klosze świateł głównych, czarne nakładki progowe z podświetlanym logo, system infotainment „Blue&Me-TomTom LIVE" oraz akcesoryjne pakiety wyposażenia.
Nowa Lancia Ypsilon ma szanse stać się alternatywnym samochodem miejskim klasy Premium w Europie, adresowanym do klienta  wymagającego i wyróżniającego się z tła, który jednocześnie poszukuje przyjemności z jazdy i funkcjonalności na co dzień. Nie należy przy tym zapominać, że o atrakcji dla nabywcy nie stanowi dzisiaj sam produkt - nawet klasy Premium. Z tego też powodu Lancia proponuje szereg nowości w sferze sprzedażnej i posprzedażnej. Przykładem jest wydłużona gwarancja na pojazd, oferowana przez firmę finansową FGA Capital o specjalizacji motoryzacyjnej. Interesującym elementem tej oferty jest 96-miesięczna gwarancja bez limitu przebiegu na kredytowany  samochód oraz wszystkie jego komponenty, a także niezmienny poziom odpowiedzialności ubezpieczeniowej przez cały okres
kredytowania zakupu.

Elementy nawiązujące do przeszłości otrzymują swój współczesny kształt. To istota stylowej oryginalności Lancii Ypsilon, pokazującej raz jeszcze swój przebojowy i niekonwencjonalny charakter, w ramach którego odziedziczona po poprzednikach aura elegancji i wyrafinowania akceptować może niekonwencjonalne, nowatorskie pomysły i trendy.
Emanujące intrygującą urodą nadwozie prowadzi do kabiny, pełnej  elegancji i nowoczesności. Kunszt wykonania wnętrza, tradycyjnie odróżniający Lancię od konkurencji z jednej strony i zaawansowane idee designerskie z drugiej. Jedność innowacji i elegancji tworzy aż tak niepowtarzalną klasę Lancii, która -  jak najlepsze produkty luksusowe Italii - łączy w sobie niezrównany styl z awangardową technologią. Czy to piękna kreacja czy też podziwiany samochód - to właśnie dzięki włoskiej stylizacji, produkt „Made in Italy" zyskuje podziw i uznanie na forum światowym. Powodzenie samochodu to przebłysk szczęścia w grze, stylistycznej intuicji wspieranej znajomością skłonności i upodobań, oczekiwań klienteli lecz także prognozą trendów rynkowych i zamierzeń konkurencji. To efekt recepty na sukces sprawdzanej przez sędziego nie znającego litości: upływający czas.

Nadwozie: innowacyjna indywidualność
Mimo kompaktowej wielkości, nadwozie nowej Lancii Ypsilon zachowuje swą opływową formę. Tym razem nowe proporcje i kształty porządkują bryłę karoserii odmiennie mimo, iż przestrzeń koncepcyjna pozostaje  praktycznie identyczna, jak poprzednio. I choć rozstaw osi nie uległ zmianie, różnice designu są widoczne: szyba czołowa przesunęła się do przodu skracając maskę i komorę silnika - w zamian powiększając pojemność tylnej przestrzeni bagażowej. Postanowiono także bez wahania, iż Lancia Ypsilon powinna mieć pięcioro drzwi. Tym sposobem jej długość wzrosła o sześć centymetrów lecz wysokość spadła o dwa - wydłużając faktycznie i optycznie sylwetkę pojazdu.
W przedniej części pojazdu dominuje nowa osłona chłodnicy, przeobrażona na kształt nóżki kielicha, który rozszerza się ku górze, obejmując słynne logo i przechodzi w „strzałkowe" ostrza, zostawiając wolną przestrzeń po obu stronach. Z jednej strony symbol ducha i nonkonformizmu Lancii Ypsilon lecz z drugiej - ukłon w kierunku przeszłości w stylu grille z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.
Dzięki niezależnemu od reszty designowi, światła główne Magneti Marelli Automotive Lighting rozciągają się horyzontalnie akcentując szerokość pasa przedniego, a każda z ich zewnętrznych krawędzi niejako określa  granicę błotnika. Eliptyczne moduły reflektorów Bi-ksenonowych powodują, że Ypsilon zyskuje na agresywności i zdecydowaniu swego wyglądu. Powyżej osłony chłodnicy i reflektorów prostą linię poziomą wyznacza wieko maski silnika, motyw subtelnego nawiązania do stylistyki Lancii Ardea.
Pewne elementy unikalnej osobowości i charakteru pojazdu połączono z akcentami bardziej dyskretnymi: klamki tylnych drzwi zostały schowane w ramie okien, punktując niejako klamki drzwi przednich. Pierwszym skojarzeniem jest wydawałoby się - 3-drzwiowy, kompaktowy samochód miejski, lecz jest to w pełni komfortowy pojazd 5-drzwiowy. Wypukły kształt drzwi kontrastuje tu z delikatną wklęsłością, która dynamizuje efekt wizualny. 
Patrząc z boku widać dwie dynamiczne krzywizny: pierwsza zaczyna się na masce silnika, po czym biegnie wzdłuż linii okien i dalej ku górze tylnego słupka. Druga zaś wspina się od słupka przedniego, wyznacza górną linię okien i jakby na przekór pierwszej - opada, rysując krawędź trójkąta tylnego okna. Wyraźna separacja dachu od słupka tylnego nawiązuje do stylistyki Lancii Delta.
Kształt „rufy" pojazdu został wysmuklony pod kątem polepszenia aerodynamiki, a klapę tylną podzielono horyzontalnie na pół. Wgłębienie u dołu jest miejscem na tablicę rejestracyjną, a powyżej rozpościera się osadzona niczym klejnot, zamknięta łukami obu słupków i spojlera nadokiennego trapezoidalna szyba tylna.
Burty karoserii przechodzą płynnie w tylne nadkola, które otaczając klapę nadwozia z obu stron tworzą miejsce na tylne lampy pojazdu. W sposób typowy dla dzisiejszej stylistyki Lancii rozstawiono je szeroko w pionie: od góry wydłużone światła pozycyjne LED, poniżej świtała hamulcowe, uzupełnione trójkątami kierunkowskazów na samym dole. Lakierowana na czarno, dolna część zderzaka tylnego mieści światło cofania i światło przeciwmgielne, odciążając optycznie bryłę samochodu.
Design nowej Lancii Ypsilon przewidywał od początku separację wybranych elementów karoserii, umożliwiając dwubarwną wersję kolorystyki nadwozia bi-colore w sposób niebanalny i wytworny mając na uwadze fakt, iż kolorystyka nie była nigdy dla Lancii jedynie sprawą prostej estetyki. Wręcz przeciwnie, kolor uważany jest za integralną część filozofii produktu, opartej na wyczuciu elegancji, blasku, charakteru, zabawy, kreatywności, stylu i wariantów personalizacji. Nowa Lancia Ypsilon nie stanowi więc wyjątku, a jej paleta kolorystyczna jest bez wątpienia najszersza w tej kategorii pojazdów: 2 kolory pastelowe, 2 odcienie trójwarstwowe, 4 kolory metalizowane i 4 kolory mikowe z efektem opalizującym oraz 4 kombinacje dwutonowe.

Wnętrze: elegancka funkcjonalność
Nawiązując do dziedzictwa swych poprzedników, nowa Lancia Ypsilon jest jeszcze bardziej elegancka i innowacyjna. Tradycyjnie wyróżniający małe samochody miejskie Lancii, kunsztowny i unikalny wystrój wnętrza otrzymał teraz więcej klasy i rozwiązań high-tech.  Wywodząca się z chwalebnej przeszłości koncepcja designu kabiny pasażerskiej została obecnie wzbogacona o najnowocześniejsze technologie.
Już na etapie projektowym inspiracją dla wystroju wnętrza było pojęcie „otaczania". I tak na przykład - boczne panele drzwi 'otaczają' deskę rozdzielczą lecz także kanapę tylną.
Design tablicy przyrządów z kolei - ma na celu podkreślenie kontrastu pomiędzy materiałowym insertem naprzeciw kierowcy i pasażera a  powierzchnią górną, która wyznacza krawędź szyby czołowej na wzór  amfiteatralny. Specjalnie dobrane krzywizny wytwarzają wrażenie szerszej perspektywy, a zanikające punkty na krańcach deski rozdzielczej decydują o jej szerokości.
Przestrzeń pasażerska powstaje więc na drodze podziału objętości, a jej ilustracją są powierzchnie zagłębione, stanowiące kombinację użyteczności funkcjonalnej i percepcyjnej z powabem estetyki.
Drogą prostej obserwacji dostrzec można współzależne warstwy koncepcyjne aranżacji wnętrza. Materiały miękkie w dotyku podnoszą odczucie namacalnego komfortu na kształt zacisza własnego domu i wygodnej sofy. Warstwę funkcjonalną wyznaczają wydłużone nawiewy powietrza i centralna konsola, która jak czarna wstęga łączy instrumenty podszybia z selektorem biegów tworząc wrażenie lekkości, akcentowanej punktami świetlnymi LED. Sportowego sznytu całości dodają proste w formie boczne panele drzwiowe oraz profilowane siedziska i oparcia foteli.

 

Produkty gamy Ypsilon kojarzone były zawsze z niebanalnym stylem życia i przyjemnością jazdy samochodem. Nowa Lancia Ypsilon stanowi kolejny krok naprzód w tej dziedzinie proponując bogatą listę nowości. Obok przyjaznych dla środowiska naturalnego jednostek napędowych oraz bogatej listy standardowego i opcjonalnego wyposażenia poczesne miejsce na tej liście zajmują tylne drzwi nadwozia.  

Wszechstronność: 5 drzwi lecz wygląd 3-drzwiowy
Nowa Lancia Ypsilon to elegancki, prawdziwie włoski samochód pięciodrzwiowy o wyglądzie pojazdu 3-drzwiowego. Jest na tyle niewielki by zaliczać się do europejskiego segmentu „B" - oferując jednakże znacznie wyższy standard obszerności wnętrza i komfortu. Przy długości, szerokości i wysokości 384 x 167 x 152 cm Ypsilon ma 239-centymetrowy rozstaw osi i mieści nawet pięć osób; w stosunku do wymiarów zewnętrznych odznacza się wiodącą w segmencie pojemnością bagażową oraz największą w swej klasie przestrzenią pasażerską. Zastosowane po raz pierwszy w pojeździe Fiat Group Automobiles „odchudzone" fotele typu „slim seats" pozwoliły zwiększyć komfort jazdy w tylnej części kabiny pomimo utrzymania jej  dotychczasowej długości.

Silniki: wysoka moc i troska o ekologię
Gama jednostek napędowych nowej Lancii Ypsilon składa się z dwóch silników benzynowych - 69-konnego 1.2 Fire EVO II i 85-konnego 0.9 TwinAir (także w parze z półautomatyczną przekładnią DFN) oraz 95-konnego turbodiesla 1.3 MultiJet II. Już wkrótce dostępny będzie także silnik Fire 1.2 EVO II Bi-fuel (na benzynę i LPG).

Silnik 1.2 Fire EVO II o mocy 69 KM (Euro 5)
Ten najnowszy produkt ewolucji rodziny jednostek napędowych Fire posiada seryjny system Start&Stop, który umożliwia 5-procentowe zmniejszenie zużycia paliwa i emisji CO2 do atmosfery (obecnie 115 g/km), zajmując wiodącą pozycję w swym segmencie. Dzięki kolejnym modernizacjom i adaptowalnej architekturze rodzina tych silników stanowi punkt odniesienia w swej kategorii, m.in. z uwagi na system zmiennych faz rozrządu optymalizujący działanie zaworów w całym zakresie prędkości obrotowej. Pozwala to zmniejszyć zużycie paliwa w drodze recyrkulacji spalin i ograniczenia strat roboczych. Zwiększony moment występuje już w dolnym zakresie obrotów (102 Nm przy 3000 obr/min) a maksymalna moc - w zakresie górnym (69 KM przy 5500 obr/min). Silnik ten wykazuje więc najlepszą w swej kategorii elastyczność w stosunku do zapotrzebowania na paliwo.

Silnik 0.9 TwinAir o mocy 85 KM (Euro 5)
Druga z oferowanych jednostek benzynowych to idealne rozwiązanie do jazd w warunkach miejskich i pierwsza z nowej serii dwucylindrowych konstrukcji Fiat Powertrain rozwijających moc od 65 do 105 KM.
W porównaniu z 1.2 EVO II ma jednak wyższą moc (85 KM) i moment obrotowy (145 Nm przy 1900 obr/min). Turbodoładowany silnik 0.9 TwinAir pozwala znacznie - nawet o 30 procent - obniżyć zużycie paliwa i emisję spalin na tle jednostek konkurencyjnych o identycznej pojemności i osiągach.
Jeszcze bardziej ekologiczną i oszczędną jazdę umożliwia przycisk funkcji „ECO" (na desce rozdzielczej), ograniczającej moment obrotowy do 100 Nm przy 2000 obr/min oraz emisję CO2 do rekordowych w segmencie 97 g/km (przekładnia półautomatyczna DFN) oraz 99 g/km (przekładnia manualna). Półautomatyczna skrzynia DFN jest owocem współpracy FGA z firmą Magneti Marelli i zadebiutowała w Lancii Ypsilon MY 2003. Celem poprawy komfortu prowadzenia oraz obniżenia zużycia paliwa i emisji spalin skrzynia ta poddana została ostatnio modernizacji.   

Stanowiący duże osiągnięcie konstrukcyjne silnik dwucylindrowy wykorzystuje opatentowaną przez Fiat Powertrain technologię MultiAir, która stosowana jest od 2009 roku. Sercem MultiAir jest elektro-hydrauliczny układ sterujący zaworów, umożliwiający bezpośrednią regulację ilości powietrza dopływającego przez zawory dolotowe (bez udziału przepustnicy), a więc ograniczenie zużycia paliwa. System MultiAir pozwala obniżyć poziom zanieczyszczeń w spalinach (ze względu na kontrolę procesu spalania), poprawiając jednocześnie dynamikę osiągów pojazdu. I tak, w porównaniu z tradycyjnymi jednostkami o identycznej pojemności, moc i moment obrotowy silników MultiAir rośnie nawet o 10 i 15 procent - przy spadku emisji CO2  w granicach 10 procent.

Turbodiesel 1.3 MultiJet drugiej generacji o mocy 95 KM (Euro 5)
Wyrazem troski o środowisko naturalne lecz także o przyjemność z jazdy jest oferowany w Lancii Ypsilon silnik wysokoprężny 1.3 MultiJet (Euro 5) o mocy 95 KM przy 4000 obr/min i momencie obrotowym 200 Nm przy 1500 obr/min wyposażony seryjnie w system Start&Stop. Jednostka ta posiada turbosprężarkę o zmiennej geometrii, nową pompę oleju o zmiennej wydajności oraz alternator typu „smart charge" i wyróżnia się niskim poziomem emisji CO2  do atmosfery - zaledwie 99 g/km w cyklu mieszanym.
Silniki MultiJet II generacji są „eco-frendly" a ich oszczędne zużycie paliwa i osiągi nie znajdują sobie równych. Główne zmiany konstrukcyjne w porównaniu z pierwszą generacją MultiJet obejmują zastosowanie 'szybszych' wtryskiwaczy, zdolnych do wielokrotnego podawania paliwa w krótkich odstępach czasowych. Pozwala to modulować wtrysk główny w postaci kilku oddzielnych faz i przewidywać kolejne. Specjalnie zestrojone  zawory elektromagnetyczne umożliwiają wykonanie nawet 8 wtrysków paliwa podczas jednego cyklu pracy, zapewniając wyższą sprawność, elastyczność i precyzję w rożnych fazach działania. Same wtryskiwacze są bardziej niezawodne dzięki uproszczeniu konstrukcji i redukcji  liczby komponentów o 40 procent.
Nowe typy wtryskiwaczy dają możliwość dalszej optymalizacji procesów spalania paliwa, czego przykładem jest możliwość kontroli profilu czasowego dwóch  kolejnych wtrysków głównych (Rate Shaping Injection) a więc stałej modulacji zasilania. Jest o skuteczny sposób na znaczne wyciszenie hałasów pracy silnika i obniżenie emisji tlenków azotu (NOx) do atmosfery. Dzisiejsze silniki MultiJet drugiej generacji spełniają całkowicie wymogi Euro 5 i stanowią kolejny, ważny krok w kierunku zaostrzenia norm emisji spalin w przyszłości.              

Nowoczesne ogumienie
Doskonałe wyniki Lancii Ypsilon w zakresie obniżenia emisji CO2 są także zasługą 15-calowego ogumienia nowej generacji firmy Goodyear. Produkowane z nowoczesnych materiałów przy zastosowaniu innowacyjnych technologii opony Goodyear EfficientGrip mają znacznie lżejszą strukturę, co w praktyce przekłada się na niższe opory toczenia. Wynikający stąd spadek emisji CO2 i zużycia paliwa nie wywiera wpływu na dynamikę osiągów samochodu.

Zielona technika: system Start&Stop i wskaźnik zmiany biegów
Wyposażeniem seryjnym wszystkich silników Lancii Ypsilon jest  stosowany już z powodzeniem w modelach Lancia Musa i Lancia Delta system Start&Stop, pozwalający na chwilowe zatrzymanie silnika w celu obniżenia zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Zaprojektowany specjalnie do jazdy miejskiej, system ten automatycznie wyłącza silnik w określonych sytuacjach drogowych (czerwone światło, korki uliczne, czy przedłużające się postoje) bez zakłóceń w działaniu funkcji zapewniających komfort jazdy i jej bezpieczeństwo (m.in. oświetlenie, klimatyzacja, radio i wycieraczki). Dzięki zatrzymaniu silnika w trakcie koniecznego postoju nie spala się niepotrzebnie cennego paliwa (oszczędności mogą sięgać 15% w cyklu miejskim), spada także emisja spalin i poziom hałasu. System ten można dezaktywować przyciskiem na tablicy przyrządów. Silnikom wyposażonym w system Start&Stop towarzyszy także wskaźnik punktu zmiany biegów (GSI), urządzenie o charakterze pomocniczym, które pokazując najlepszy moment zmiany biegów - optymalizuje pracę silnika pod kątem ekonomiki paliwowej. I tak na przykład, GSI może „sugerować" zmianę biegu na wyższy, celem zmniejszenia obrotów silnika lub na niższy - aby najlepiej wykorzystać dostępny moment obrotowy.          

Satysfakcja z jazdy: nowa konstrukcja zawieszenia plus innowacyjne zespoły podwozia
Wygoda i komfort w podróży w nowej Lancii Ypsilon to także zasługa modernizacji zawieszenia. W porównaniu z modelem poprzednim  zawieszenie przednie na kolumnach MacPherson zostało znacznie „odchudzone" lecz wciąż posiada doskonałe właściwości w sytuacjach kolizyjnych. Obniżenie masy zawieszenia jest efektem zastosowania jednolitych wahaczy dolnych z materiału nadwytrzymałego (pierwsze rozwiązanie tego typu w Europie) oraz modularnej poprzecznicy z cienkościennej blachy stalowej o dużej wytrzymałości. Przewidziana do aplikacji także w innych konstrukcjach, poprzecznica ta stanowi tzw. trzecią ścieżkę rozproszenia energii i znakomicie podnosi bezpieczeństwo w razie  kolizji przy większych prędkościach, ograniczając także skutki uderzenia w pieszego. 
W nowym zawieszeniu przednim zastosowano 'rozdzielne' punkty mocowania amortyzatorów, pozwalające przenosić siły działające na nadwozie dwoma rożnymi ścieżkami. Większa sztywność osiowa podnosi sprawność działania amortyzatora, zapewniając w ten sposób lepsze tłumienie drgań mechanicznych i natężenia hałasów jezdnych.
Zadaniem nowego stabilizatora przechyłów jest poprawa własności jezdnych pojazdu. Mówiąc w skrócie, celem zwiększenia efektu tłumienia przechyłów, stabilizator mocowany jest do amortyzatora zamiast do  ruchomego elementu zawieszenia. Warto podkreślić, iż mimo redukcji masy stabilizatora, jego skuteczność nie uległa zmniejszeniu. Pod kątem podwyższenia komfortu jazdy i redukcji hałasów zastosowano także bardziej elastyczne tuleje wahaczy przedniego zawieszenia.
Mając na względzie komfort jazdy i lepsze wytłumienie hałasów przy zachowaniu dotychczasowych własności jezdnych - większe i bardziej elastyczne tuleje zastosowano także w belce skrętnej zawieszenia tylnego. Twardość tulei dobrano tak, aby polepszyć absorpcję nierówności wzdłużnych bez szkody dla kinematyki całego układu.
Konstrukcja podwozia nowej Lancii Ypsilon uwzględnia dwa wymogi,  dominujące w dzisiejszych realiach eksploatacyjnych: bezpieczeństwa i dążenia do redukcji masy pojazdu. Aby pogodzić tak przeciwstawne aspekty projektowe, zdecydowano się na użycie materiałów o podwyższonej wytrzymałości, które umożliwiają wyższy stopień pochłaniania energii udarowej w trakcie kolizji czołowych i bocznych mimo redukcji masy konstrukcji. Nowością jest zastosowanie „trzeciej ścieżki rozproszenia" energii w przedniej części pojazdu jako czynnika kontrolującego przebieg deformacji w razie kolizji czołowej. Tego rodzaju rozwiązanie umożliwia skierowanie sił udarowych ku bardziej odpornej mechanicznie platformie samochodu, ograniczając tym samym oddziaływanie energii zderzenia na przedział pasażerski. O technicznej ewolucji platformy świadczą elementy śrubowane: belka przedniego zderzaka ze stali odpuszczonej oraz lekka lecz wysokowytrzymała belka zderzaka tylnego ze szlachetnego tworzywa Xenoy.

Nowa Lancia Ypsilon jest prawdziwym, choć niewielkim flagowcem swej marki, który za sprawą ekskluzywnego wyposażenia uważany jest za wzorzec dla całego segmentu. Już sam widok jasnej i ciepłej kabiny zapowiada wysoki komfort podróży w technologicznie zaawansowanym otoczeniu. Mamy tu więc światło LED na tablicy przyrządów oraz dźwiękochłonną podsufitkę z materiałów poliestrowych, która obniża poziom kabinowego hałasu o rząd 2 dB (3 dB odpowiada redukcji hałasu 50 %). Dodać to tego należy wielkie okno dachowe Gran Luce o rekordowej w segmencie „B" powierzchni 0,64 m2 zapewniającej perfekcyjne doświetlenie wnętrza.
Po raz pierwszy w segmencie samochodów miejskich dostępne w Lancii Ypsilon są systemy: wspomagający parkowanie „Magic Parking", infotainment „Blue&Me-TomTom LIVE, pomocy przy tankowaniu „Smart Fuel" oraz innowacyjny zestaw świateł głównych.

Asystent parkowania „Magic Parking" II generacji
W zatłoczonych miastach niełatwo jest znaleźć miejsce na zaparkowanie samochodu. Nawet gdy takie miejsce już się znajdzie, prawidłowe zaparkowanie auta oznacza prawdziwe wyzwanie, ponieważ wolna przestrzeń okazuje się być zbyt ciasna. Dlatego też wyposażeniem nowej Lancii Ypsilon jest „Magic Parking" - innowacyjny system wspomagający parkowanie, uruchamiany przyciskiem na tablicy przyrządów. System ten pomaga kierowcy zlokalizować stosowne do zaparkowania miejsce i steruje prostopadłymi (w stosunku do krawężnika) manewrami, pozostawiając kierowcy kontrolę nad ruchem wzdłużnym pojazdu. System ten stosowany jest już w samochodach Lancia Delta i umożliwia automatyczne parkowanie auta na długości zaledwie 4,6 metra. W Lancii Ypsilon system „Magic Parking" dostępny jest jako opcja wyposażenia dla wersji z przekładnią manualną i półautomatyczną DFN.
Na podstawie pomiaru długości wolnej przestrzeni system „Magic Parking" określa, czy jest ona wystarczająca, a następnie automatycznie kieruje samochodem podczas równoległego parkowania tyłem, podczas gdy kierowca operuje przepustnicą i hamulcami - koncentrując się tylko na prędkości cofania. System potrafi dokonać optymalnego parkowania w trakcie pojedynczego manewru przy prędkości 7 km/h - łącznie z dokładnym ustawieniem pojazdu wzdłuż krawężnika. Kierowca zachowuje pełną kontrolę nad manewrem automatycznego parkowania i może w każdej chwili zatrzymać działanie systemu przyciskiem na tablicy przyrządów, obracając ręcznie koło kierownicy albo wyłączając bieg wsteczny.
System „Magic Parking" drugiej generacji korzysta z czujników typu radarowego umieszczonych w przednim zderzaku po obu stronach pojazdu. Ich wskazania tworzą 'mapę' przestrzeni pomiędzy już parkującymi samochodami wraz z określeniem istniejących przeszkód. Na podstawie pomiaru prędkości obrotowej kół dokonywany jest równoczesny pomiar długości „luki" do zaparkowania. System informuje następnie kierowcę, iż dana przestrzeń nadaje się do parkowania - o ile jej długość równa jest długości samochodu plus 80 centymetrów (40 z przodu i 40 z tyłu), a więc minimum 4,6 metra. Odpowiedni komunikat wizualny i sygnał dźwiękowy pokazuje, czy manewr parkowania może być wykonany jednorazowo czy też w kilku „rzutach".   

System infotainment "Blue&Me-TomTom LIVE"
Wyposażeniem opcjonalnym Lancii Ypsilon jest po raz pierwszy system infotainment "Blue&Me-TomTom LIVE" współpracujący z bezprzewodowym systemem komunikacji, opracowany wspólnie przez Fiat Group Automobiles i TomTom - europejskiego lidera w dziedzinie przenośnych urządzeń nawigacyjnych.
Oparty na modelu TomTom Go 1000 system ten pozwala zarządzać telefonią komórkową, nawigacją satelitarną i dopływem informacji typu TA za pośrednictwem kolorowego wyświetlacza dotykowego, wykorzystując informacje pobierane z komputera pokładowego. Ekran dotykowy umożliwia także sterowanie samochodowym odtwarzaczem multimedialnym.
Najnowsza wersja systemu posiada nowej generacji, pojemnościowy ekran dotykowy i wspiera usługi oferowane w TomTom LIVE, m.in. HD Traffic, uznawaną za najlepszą tego typu na rynkach Europy. HD Traffic dostarcza dokładnych informacji o bieżącej sytuacji drogowej wraz z  dynamiczną kalkulacją dystansu podróży, a także bieżące aktualizacje dotyczące spiętrzeń i korków w ruchu drogowym czy też koniecznych objazdów. Usługi te oferowane są nabywcy TomTom LiIVE nieodpłatnie na okres jednego roku.
Dzięki porozumieniu z firmą Magneti Marelli system "Blue&Me-TomTom LIVE" instalowany jest na tablicy przyrządów Lancii Ypsilon po lewej stronie kierownicy. W wersjach Ypsilon RHD system ten instalowany jest po stronie prawej.

„Smart Fuel System"
Tankowanie paliwa należy do tych czynności, które nie poddały się rozwojowi motoryzacji. Z uwagi na eliminację klasycznego korka wlewu paliwa innowacyjne rozwiązanie „Smart Fuel System" nowej Lancii Ypsilon stanowi wyraźny postęp w tym zakresie. Zaprojektowany z myślą o wygodzie kierowców, system ten automatycznie otwiera wlew paliwa po włożeniu końcówki „pistoletu" na stacji paliwowej a następnie zamyka po jej wyjęciu - ograniczając emisję oparów paliwa i zagrożenie przepełnienia. „Smart Fuel System" zapobiega także pomyłkowemu tankowaniu benzyny do zbiornika samochodu wyposażonego w silnik wysokoprężny.  

Awangardowe światła główne
Podobnie jak Lancia Delta i Musa oraz niektóre inne samochody miejskie nowa Lancia Ypsilon wyposażona jest w światła główne i tylne opracowane we współpracy z firmą Magneti Marelli Lighting, które łączą zawansowaną technologię z innowacyjnym wzornictwem, wywodzącym się ze stuletniej tradycji marki Lancia. Diody LED lamp tylnych świecą jaśniej niż konwencjonalne żarówki, tak więc lampy te - oprócz oryginalnego wyglądu -  zwiększają bezpieczeństwo eksploatacji pojazdu. Światła tylne wydają się być bezbarwne aż do momentu, gdy palące się diody LED zaczną kolorystycznie wypełniać przeznaczone im funkcje.
Światła główne posiadają funkcję „Adaptive Daytime Lamp", która automatycznie włącza światła do jazdy dziennej w momencie rozruchu silnika. Jest to zgodne ze spodziewaną legislacją europejską w roku 2012.
Jako opcja wyposażenia dostępne są także reflektory Bi-ksenonowe (wyładowcze albo HID). Tego typu reflektory oferowane są jedynie w nielicznych modelach segmentu „B".   

Nagłośnienie „360500W Hi-Fi Music"
Kolejną opcją wyposażenia Lancii Ypsilon jest system nagłaśniający „360500W Hi-Fi Music". Pod względem wyrafinowania jest to absolutna nowość w tym segmencie pojazdów oraz idealna propozycja dla dedykowanych audiofilów.
System składa się z ośmiu głośników (cztery wysokotonowe Dome o mocy jednostkowej 40 W i  cztery średnio-niskotonowe Neodimium o mocy 80 W każdy) oraz 8-kanałowego wzmacniacza mocy. Aby zapewnić unikalną jakość reprodukcji dźwięku system ten wykorzystuje jednocześnie aż trzy ścieżki przetwarzania sygnału. Pierwsza (TruBass) polega na „podbiciu" niskich tonów bez potrzeby stosowania subwoofera. Druga (Focus) podnosi wirtualnie wysokość głośników ponad rzeczywisty poziom, wywołując odczucie naturalności dźwięków wpadających „prosto w ucho". Ścieżka trzecia (3D) z kolei - pełni funkcję  przestrzennego equalizera reprodukcji stereo, korygując błędy wynikające z faktycznego położenia głośników. Dzięki systemowi „360500W Hi-Fi Music" możliwe jest więc perfekcyjne odtwarzanie stereofonicznego dźwięku niezależnie od pozycji słuchacza względem osi symetrii głośników.

 

Wysoki stopień ochrony kolizyjnej pasażerów nowej Lancii Ypsilon zapewnia odpowiadająca współczesnym kryteriom konstrukcyjnym struktura nadwozia w połączeniu z licznymi elementami bezpieczeństwa czynnego i biernego. Pod tym względem Lancia Ypsilon zajmuje wiodące miejsce w swej kategorii pojazdów.
Proces projektowania i walidacji rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa odbywał się niemal całkowicie w sposób wirtualny i pochłonął ponad dwadzieścia tysięcy godzin modelowania matematycznego. W fazie eksperymentalnej wykonano ponad 80 prób zderzeniowych, 100 testów typu HyGe Slide (wytrzymałości elementów i komponentów pojazdu na siły niszczące w trakcie kolizji) oraz prawie tyle samo prób na jakość  podsystemów. Jest to miara wysiłków producenta, aby nowa Lancia Ypsilon znalazła się w gronie najbezpieczniejszych samochodów swej kategorii.
Dzięki tzw. trzeciej ścieżce rozproszenia energii, wzrasta zdolność pochłaniania energii zderzenia przez przód pojazdu bez względu na rodzaj napotkanej przeszkody, maleje więc zagrożenie penetracji przedziału pasażerskiego. Wchodzące w skład trzeciej ścieżki elementy pochłaniające energię (wykonane z tworzyw o dużym stopniu absorpcji udarowej) podnoszą odporność pojazdu na uszkodzenia przy nieznacznej prędkości, ograniczając także niebezpieczeństwo uszkodzenia kolan osób pieszych uczestniczących w wypadku.
Wyposażenie bezpieczeństwa nowej Lancii Ypsilon obejmuje od 4 do 6 poduszek powietrznych (poduszki czołowe, kurtynowe i fotelowe boczne), napinacze wstępne i ograniczniki napięcia przednich pasów bezpieczeństwa oraz trzypunktowe, bezwładnościowe pasy dla siedzeń tylnych. Konstrukcja wszystkich siedzeń zapobiega „nurkowaniu" - tj. wysuwaniu się ciała kierowcy/pasażera spod pasów bezpieczeństwa, a fotele przednie wszystkich odmian modelowych posiadają aktywne zagłówki, chroniące przed uszkodzeniem kręgosłupa szyjnego w razie kolizji tylnej. Wyposażeniem seryjnym każdej Lancii Ypsilon są także zaczepy mocowania fotelików dziecięcych ISOFIX na kanapie tylnej.
Opracowaniem problematyki bezpieczeństwa nowej Lancii Ypsilon zajmowali się konstruktorzy Fiat Safety Centre w wyniku intensywnych badań wszelkich możliwych wypadków drogowych: kolizji czołowych, bocznych i tylnych, wywrócenia się samochodu, kolizji masowych oraz potrąceń osób pieszych. Pod uwagę brano także prędkość zdarzeń kolizyjnych, różnorodność występujących przeszkód oraz cechy fizyczne kierowców i pasażerów pojazdu. 

Nową Lancię Ypsilon można konfigurować na wiele sposobów, odpowiadających najlepiej upodobaniom i potrzebom nabywcy. Możliwość dowolnego wyboru wśród trzech wersji wyposażenia (Silver, Gold i Platinum), 16 kolorów nadwozia (w tym 4 kombinacji dwutonowych), sześciu odmian wystroju wnętrza, trzech wzorów obręczy z lekkiego stopu oznacza, iż dostępnych jest ponad 600 wariantów personalizacji „mini-flagowca" marki Lancia.
Lista wyposażenia wersji Silver obejmuje zdalne sterowanie zamka centralnego, regulację kolumny kierownicy w dwóch płaszczyznach, elektrycznie sterowane okna przednie, tylną kanapę dzieloną i składaną 50/50, fotel kierowcy z regulacją wysokości, 15-calowe obręcze stalowe, tapicerkę wnętrza z „technicznej" tkaniny z elektrycznie zgrzewanymi ściegami, odbiornik radiowy oraz elektrycznie ogrzewane okno tylne. Na wyposażenie bezpieczeństwa składają się systemy ABS z EBD, ESP z ASR i Hill Holder, czołowe i boczne poduszki powietrzne oraz zaczepy ISOFIX dla fotelika dziecięcego. W kolejnej wersji Gold nabywca otrzymuje dodatkowo klimatyzację manualną, radioodbiornik CD/MP3, elektrycznie sterowane lusterka zewnętrzne, skórzane obszycie koła kierownicy i skórzany mieszek selektora biegów, tapicerkę Castiglio oraz pakiet Comfort Pack. Topowa wersja Platinum oferuje ponadto sterowane elektrycznie okna tylne, lampy przeciwmgielne, 15-calowe obręcze ze stopu lekkiego, zagłówki siedzeń tylnych oraz tapicerkę ze skóry.
Dla osób zainteresowanych dalszą i ekskluzywną personalizacją samochodu dostępna jest pełna gama akcesoriów najwyższej jakości, które z uwagi na elegancję i precyzję wykonania podkreślają techniczne i estetyczne walory pojazdu, wpisując się idealnie w specyficzny styl marki Lancia. Są to m.in. efektowne, 16-calowe obręcze z lekkiego stopu, fartuchy progowe, przyciemniane klosze świateł głównych, czarne nakładki progowe z podświetlanym logo, system infotainment „Blue&Me-TomTom LIVE" oraz pakiety akcesoryjne wyposażenia.
Na bliższą uwagę zasługuje wystrój wnętrza Lancii Ypsilon oferowany w poszczególnych wersjach wyposażenia. Do wyboru są trzy poziomy o charakterze dynamiczno-sportowym i luksusowym, różniące się kolorystyką, fakturą materiałów oraz stylem - lecz wiernie oddające ekspresyjny charakter pojazdu. Poziom Silver adresowany jest do nabywców najmłodszych wiekowo albowiem we wnętrzu dominuje dynamiczna wizualnie tapicerka tkaninowa oraz wzorzysta grafika kontrastujących materiałów i kolorów. Wrażenie trójwymiarowości  współtworzy charakterystyczne 'Ypsilon logo'.
Poziom Gold ukierunkowany jest na grupę aktywnych zawodowo mężczyzn i kobiet, przestrzegających kanonów mody. W wersji „Urban Black" dominujący kolor czarny został ożywiony kontrastem grafitowej szarości, by uwydatnić motyw graficzny markowego logo. Wyrafinowana i stylowa wersja „Romantic Gold" emanuje delikatną fakturą materiału, zestawioną z kasztanowo-opalizującym wykończeniem tablicy przyrządów i paneli drzwiowych. 
Poziom Platinum jest swoistą odmianą koncepcji Gold, która powiela  możliwość wyboru pomiędzy głęboką czernią wersji „Urban Black" albo opalizującego brązu wersji „Romantic Gold". Swą agresywną obecność  „black look" okazuje kontrastem matowych i połyskliwych faktur materiałowych i ostrością tłoczonych akcentów dekoracyjnych. Dominująca w kabinie matowana skóra zdradza luksusowo-sportowy zamysł wystroju wnętrza.
Inspiracją dla wersji w stylu „new romatic" jest ponadczasowa elegancja i klasyczna kolorystyka, wzmocniona subtelnymi deseniami, których estetykę określa szlachetna faktura materiału.

Oferta finansowa i wydłużona gwarancja eksploatacyjna
Wraz z wprowadzeniem nowej Lancii Ypsilon, specjalizująca się w obsłudze rynku motoryzacyjnego firma FGA Capital proponuje szereg nowych rozwiązań finansowania zakupu, adresowanych do szerokiej klienteli na bazie strategii typu „cross-market" (multirynkowej). Formuła „PCP" jest rodzajem pożyczki spłacanej w miarę użytkowania Lancii Ypsilon; formuła ratalna umożliwia rozłożenie spłaty całości lub części ceny zakupu na określony czas, formuła leasingu natomiast - pozwala użytkować samochód bez konieczności angażowania własnego kapitału.
Produktom finansowym towarzyszy innowacyjna usługa chroniąca użytkowany przez klienta pojazd w postaci Rozszerzonej Gwarancji Eksploatacyjnej, oferowanej na samochody marek Fiat Group Automobiles - we współpracy z partnerem o zasięgu międzynarodowym -  Warranty Group. Usługa ta z początku oferowana będzie na rynkach Włoch, Hiszpanii i Portugalii lecz wkrótce także w innych krajach Europy jako nowość z okazji premierowej odsłony Lancii Ypsilon, dostępna również  dla pozostałych produktów marki Lancia. Istotnym elementem rozszerzonej gwarancji jest jej 96-miesięczna długość bez limitu  przebiegu oraz kompletna ochrona wszystkich komponentów pojazdu - na warunkach niezmiennych przez cały okres kredytowania zakupu. W ramach tej usługi dostępne będą dowolne kombinacje finansowania z ubezpieczeniem OC, AC czy kradzieżowym w celu rozsądnego zabezpieczenia spłaty kredytu - a wszystko w ramach wybranego planu finansowania na warunkach preferencyjnych w zależności od bieżącej sytuacji rynkowej.

 

źródło www.lanciapress.pl

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama