newsyNews
Nowa Lancia Thema
chłopeklanciapress.pl, 20-10-2011 08:20:29

Wskrócie


Nowa Lancia Thema rozpoczyna kolejny rozdział w swej historii. Ten pierwszy, łączący dwa światy globalny “flagowiec” Lancii o napędzie na tylne koła powstał na bazie nowego Chryslera 300, zbudowanego na nowej płycie podłogowej LX Grupy Chrysler. Podobnie jak pierwsza Thema z roku 1984 mierzy w najtrudniejszy, lecz także najbardziej prestiżowy segment rynku, jako zapowiadana już od pewnego czasu mocna oferta alternatywna.
Grupą docelową Themy jest niezwykle wymagający Klient, nastawiony tylko na to, co najlepsze, a więc na jeszcze wyższy komfort, kunszt rękodzielniczego wykończenia szczegółów wyposażenia wnętrza oraz jeszcze większy “temperament” auta.
Dzięki szczególnym wartościom „zapisanym w swym DNA”, Lancia śmiało pretenduje do tego, by lepiej niż inne auta „oddać w sobie” wszystkie nowe trendy, ekskluzywność oraz spełniać wymagania i potrzeby Klienta, przywiązującego wagę do technologii, oczekującego nie tylko dobrego produktu, ale także stylu i mocnego charakteru samochodu. Aby osiągnąć ten cel, nowa Lancia Thema, globalny flagowiec marki, łączy typowo amerykańskie cechy wzięte z Chryslera, jak wymiary, komfort i zachowanie na drodze, z luksusem skórzanej tapicerki Poltrona Frau®, charakterystyczną dla dużych Lancii ciszą we wnętrzu oraz dbałością o szczegóły wyrażające w najdoskonalszy sposób koncepcję „Made in Italy”.

Charakterystyczny kształt.


Mierząca 5066 mm długości, 1488 mm wysokości, 1902 mm szerokości i posiadająca 3052-milimetrowy  rozstaw osi, nowa Thema wyróżnia się nowoczesną i wyrazistą stylizacją.
Z przodu znajduje się kratka chłodnicy z wkomponowanym logo Lancia i poziomymi poprzeczkami, które podkreślają precyzję i pieczołowitość wykonania. Chromowane wykończenie poprzeczek i kształt logo efektownie kontrastują z chromowaną ramą. Obraz ten dopełniają prestiżowe, nowoczesne reflektory z diodami LED i z funkcją DRL (Daytime Running Light = świateł dziennych), które tworzą literę „C". Dzięki temu rozwiązaniu przód samochody wygląda wyjątkowo charakterystycznie.
Profil nowej Themy charakteryzuje się znaczną smukłością, co w skojarzeniu z rozmieszczeniem trzech brył oraz kształtami jak spod dłuta rzeźbiarza,  podkreśla jednocześnie klasyczne i unikatowe proporcje modelu. Agresywny przód łączy się z linią dachu, a następnie przechodzi w linię tyłu już na 3/4 jego wysokości. Następnie wyłania się charakterystyczny zespół świateł, dopełniając w ten sposób „sylwetkę” pojazdu. Ponadto nachylenie przedniej szyby zapewnia opływowy kształt, a umiarkowana grubość słupków zapewnia kierowcy doskonałą widoczność.
Finalnym elementem stylizacji jest zintegrowany spojler tylny, pod którym centralnie wkomponowany został logotyp Lancii. Kasety tylnych lamp LED łączy chromowana aplikacja wskazująca na klasę nowego flagowca. Swoistym nawiązaniem do potężnego przodu są dwie chromowane końcówki wydechu w roli stylistycznego "przypomnienia" potencjału oferowanych jednostek napędowych.

Elegancja Made in Italy

Nowa Thema łączy wiodące w swym segmencie standardy konstrukcyjne z wyjątkowym komfortem i klasą, czym marka Lancia zawsze wyróżniała się wśród innych marek. Efektem jest jakość wnętrza wykonanego ze szlachetnych, ciepłych i ekskluzywnych materiałów (zamiast zimnego i zracjonalizowanego wystroju innych pojazdów tego segmentu). Wnętrze to zyskało unikalny styl i zapewnia wyjątkowy komfort podróży, a to dzięki miękkim w dotyku materiałom, luksusowi detali, opcji elektrycznie podgrzewanych siedzeń ze skóry nappa, czy obszyciu nakładki tablicy przyrządów skórą Poltrona Frau®, - obok wstawek z prawdziwego drewna w konsoli centralnej, na desce rozdzielczej, panelach drzwi i kierownicy (w wersji Executive obszytej dwubarwną skórą). Ponadto tablicę przyrządów i panele drzwi nowego modelu zdobią dyskretne akcenty wykonane w technice "cast skin", z imitującego skórę tworzywa ''trójwymiarowego'' o połyskliwym ziarnie, potęgującego  wrażenie komfortu i delikatności.  
Niezaprzeczalnym walorem deski rozdzielczej jest jej dyskretne chromowanie i nowoczesny design, z zegarami w podświetleniu Sapphire Blue - w takim samym odcieniu, który odnajdziemy w oświetleniu LED w części dla pasażerów. Aby zapewnić najwyższą w tej klasie pojazdów wygodę, wszystkie siedzenia otrzymały nową architekturę stelaży i sprężyny typu falistego. Przednie fotele posiadają regulację siedziska w czterech położeniach (wysoko-nisko, przód-tył) oraz wygodną, elektryczną regulację podparcia lędźwiowego oraz regulację twardości.

[...]

 

Gama ekskluzywnych usług serwisowych dla specjalnej Klienteli

Począwszy od października b.r. Lancia Thema jest dostępna u wszystkich dealerów w Europie w trzech wersjach wyposażenia – Gold, Platinum i Executive oraz z dwoma różnymi jednostkami napędowymi: silnik benzynowy 3.6L V6 o mocy 286 KM z automatyczną skrzynią biegów o 8 przełożeniach i oraz nowa jednostka turbodiesel 3.0L V6 o mocach odpowiednio 190 KM i 239 KM współpracująca z automatyczną skrzynią biegów o 5 przełożeniach.
We współpracy z FGA, Customer Service i FGA Capital (spółką wyspecjalizowaną w usługach finansowych w branży samochodowej) Lancia utworzyła specjalny program usług finansowych dla ekskluzywnego Klienta, przekraczający granice zwykłych oczekiwań. Program „Top Care Thema" oferowany jest dla Klienteli prywatnej na głównych rynkach Europy w okresie pierwszego roku po zakupie samochodu. Specjalnie wyznaczony zespół kontaktuje się z Klientem zaraz po odbiorze Lancii Thema, a następnie po czterech i dwunastu miesiącach, aby poznać wrażenia z użytkowania, udzielić porady lub zaproponować pomoc. Tym samym uprzywilejowanym kanałem komunikacji będzie można uzyskać wsparcie techniczne (Top Assistance) zarówno w miejscu swojego zamieszkania,  jak i w dowolnym miejscu pobytu pojazdu i właściciela.
 
To nie wszystko! Dla managerów firm, które wybrały Themę na oficjalny samochód służbowy, Lancia i FGA Capital przygotowały ekskluzywną ofertę pod nazwą „Ypsilon Tender to Thema", polegającą na możliwości korzystania przez Klientów szczególnego statusu z określonych produktów finansowych w zamian za nieodpłatne użytkowanie Lancii Ypsilon przez okres 12 miesięcy.

Styl: klasyczne kształty, śmiałe linie

Flagowiec Lancia z napędem na tylne koła, posiadająca imponujące rozmiary 5066 mm długości, 1488 mm wysokości, 1902 mm szerokości i posiadający 3052-milimetrowy rozstaw osi, wyróżnia się nowoczesną i wyrazistą stylizacją.
Z przodu znajduje się kratka chłodnicy z wkomponowanym logo Lancia i poziomymi poprzeczkami, które podkreślają precyzję i pieczołowitość wykonania. Chromowane wykończenie poprzeczek i kształtu logo efektownie kontrastują z chromowaną ramą.
Wyróżnikiem wyjątkowego stylu i funkcjonalności nowej Themy są prestiżowe, nowoczesne reflektory biksenonowe z funkcją DRL (Daytime Running Light = świateł dziennych) na diodach LED, które tworzą literę „C". Dzięki temu rozwiązaniu przód samochody wygląda wyjątkowo charakterystycznie.
Wyrazista linia maski silnika nowej Themy nawiązuje do linii przedniej szerokiej listwy i błotników przednich, stwarzając efekt w postaci linii czystych i wyrafinowanych.  W szczególności charakterystyczne linie maski silnika przechodzą płynnie w linie błotników, podczas gdy delikatne środkowe przetłoczenia świadczą o dbałości o każdy detal. Ponadto nachylenie przedniej szyby zapewnia opływowy kształt, a umiarkowana grubość słupków zapewnia kierowcy doskonałą widoczność.
Dzięki nowemu, panoramicznemu, otwieranemu elektrycznie dachowi o dwóch płaszczyznach – największemu w swojej klasie - pasażerowie zarówno przednich,  jak i tylnych foteli nowej Themy mogą teraz rozkoszować się dziennym światłem padającym przez otwór o powierzchni dwukrotnie większej od “normalnego” otwieranego dachu. Ponadto Thema wyróżnia się swoimi listwami nadproża oraz czystym stylem boku nadwozia, uwydatniając wypukłą linią profil limuzyny i przestronność przedziału pasażerskiego.  Potężne błotniki przednie niemal wyrastają ponad rzeźbę maski silnika niejako nawiązując do linii błotników tylnych, wznoszącej się ponad pokrywę bagażnika i tworząc charakterystyczną „sylwetkę” samochodu.
Gdy popatrzymy na auto z profilu, rzuca się w oczy masywna „sylwetka” o klasycznych proporcjach  nadwozia z szybami przedzielonymi smukłymi słupkami i z okienkiem tylnym – zapewniającymi dobrą widoczność na boki. Charakterystyczne dla nowej Themy są wypukłe drzwi skontrastowane z dolnymi chromowanymi profilowanymi listwami. Potrójne uszczelki drzwiowe montowane w sposób nieskazitelny zapewniają wyciszenie wnętrza., które nie ma sobie równego.
Chromowane lusterka boczne opracowano z myślą o zagwarantowaniu jak najlepszych właściwości aerodynamicznych oraz bezpieczeństwa co było możliwe dzięki zastosowaniu dodatkowych fotochromatycznych lusterek wstecznych  (po stronie kierowcy i pasażera), systemowi Blind-spot Monitoring (BSM) wyświetlającemu ostrzeżenie, ilekroć inny samochód znajdzie się w martwym punkcie lusterka oraz systemowi Rear Cross Path (RCP) ostrzegającemu o ruchu przecinającym drogę cofania. Ponadto lusterka zewnętrzne posiadają diodowe repetery kierunkowskazów, których światło przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa.
Jedyne w swoim rodzaju - chociaż nieomal niedostrzegalne – linie zgrubień nawiązują do przednich i tylnych nadkoli. Dzięki 20-calowym aluminiowym obręczom nowa Thema wydaje się jeszcze bardziej “dociśnięta” do ziemi, co podkreśla jej doskonałe własności trakcyjne.
Finalnym elementem stylizacji jest zintegrowany spojler tylny ponad logotypem Lancii. Kasety tylnych lamp LED łączy chromowana aplikacja wskazująca na klasę nowego flagowca. Swoistym nawiązaniem do potężnego przodu są dwie chromowane końcówki wydechu w roli stylistycznego "przypomnienia" potencjału oferowanych jednostek napędowych.
Jakość: nowe standardy, włoska klasa
Elegancja, komfort i jakość: nowa Thema łączy w sobie wiodące w swym segmencie standardy konstrukcyjne z wyjątkowym komfortem i klasą, czym marka Lancia zawsze wyróżniała się wśród innych.
Nowy flagowiec Lancii jest swoistą interpretacją prestiżu opartej na własnych “chromosomach”, które wywodzą się z typowo włoskiego kunsztu wykonania polegającego także na umiejętnym stosowaniu markowych materiałów pod kątem nie tylko wyglądu, ale i wrażeń postrzeganych zmysłami. I nie tylko. Nowa Thema jest emanacją jakości konstrukcyjnej na najwyższym poziomie, uzyskanej dzięki zastosowaniu najnowszych technologii produkcji przemysłowej.

Wnętrze wyrafinowane z włoską elegancją

Wnętrze Lancii Thema wyróżnia się zastosowaniem miękkich w dotyku materiałów, pokryć siedzeń ze skóry nappa, czy obszyciu nakładki tablicy przyrządów skórą Poltrona Frau® - obok wstawek z prawdziwego drewna w konsoli centralnej, na desce rozdzielczej, panelach drzwi i kierownicy (w wersji modelowej Executive obszytej skórą dwubarwną). Deskę rozdzielczą i panele drzwi pokryto imitującym skórę tworzywem technologii  cast-skin o ''trójwymiarowym'' połyskliwym ziarnie, by spotęgować wrażenie komfortu i delikatności. 
Nowej konstrukcji siedzenia, zapewniające najwyższy w tej klasie pojazdów komfort podróży oparte są na konstrukcji o serpentynowym (w kształcie litery ‘S’) układzie sprężyn. Fotele przednie posiadają czteropozycyjną regulację podparcia lędźwiowego działającą zarówno w pionie, jak i w poziomie. W siedziskach, oparciach oraz konturach foteli przednich zastosowano specjalną piankę o zmiennej twardości – bardziej sztywną w konturach foteli przednich, w celu lepszego “trzymania” ciała i mniej sztywną w konturach oparć foteli tylnych w celu zagwarantowania niezbędnego komfortu podczas długich podróży.
Oparcia wszystkich przednich foteli są tak ukształtowane, że oprócz walorów estetycznych umożliwiają uzyskanie dodatkowo około 20 mm na kolana pasażerów siedzących w drugim rzędzie. Na tym nie koniec. Dodatkowe miejsce na stopy zapewnia rozwiązanie polegające na umieszczeniu prowadnic fotela przy końcu jego podstawy. Ponadto fotele przednie są wyposażone w czynne zagłówki, które w razie najechania na tył auta przemieszczają się mechanicznie do przodu, przybliżając się ku głowie.  
Deska rozdzielcza cieszy oko dyskretnymi chromowaniami i zegarami w niebiesko-szafirowym podświetleniu Sapphire Blue - w takim samym odcieniu, który odnajdziemy w oświetleniu diodami LED w części dla pasażerów. Centralne miejsce na konsoli zajmuje największy w segmencie ekran dotykowy systemu informacyjno-rozrywkowego (dostępny seryjnie), który zapewnia pasażerom Themy wysokiej jakości łączność ze światem. Dzięki kolorowemu ekranowi dotykowemu o przekątnej 8.4 cala, nowym modelom systemu Uconnect Touch (8.4 i 8.4N) możliwe jest korzystanie z technologii infotelematycznych najnowszej generacji oraz nowych technologii zintegrowanych z komputerem pokładowym z niezwykle przydatnymi funkcjami, o jakich do tej pory można było tylko marzyć. Są to między innymi system nawigacji Garmin® z jego innowacyjnymi funkcjami; system Uconnect z komendami głosowymi i łączem Bluetooth®; czytnik kart SD kompatybilny z plikami muzycznymi w formacie MP3/WMA; port USB do podłączenia iPoda®; odtwarzacz w wersji modelowej Executive DVD i CD kompatybilny z formatami MP3/WMA; elementy sterowania dwustrefową klimatyzacją; radio AM/FM.
W przypadku Themy komfort nie oznacza wyłącznie dysponowanej przestrzeni, wyciszenia i technologii, ale również wygodę przy chowaniu różnych przedmiotów i drobiazgów. Środkowy podłokietnik pomyślano specjalnie pod kątem zapewnienia optymalnego wykorzystania – można go przesuwać wzdłużnie. Pod podłokietnikiem znajduje się obłożona “zamszową” w dotyku, nieprzezroczystą gumą przesuwna tacka, druga, podobnie wykonana wnęka zawiera gniazdka do podłączenia różnych podręcznych urządzeń.  Obydwa zamykane przednie uchwyty na pojemniki z napojami o różnych rozmiarach są podświetlone usytuowanymi pierścieniowo diodami LED w kolorze Sapphire Blue. Na życzenie mogą być montowane uchwyty na napoje z chłodzeniem/podgrzewaniem, z podświetleniem w kolorach “domyślnych” (niebieskim oznaczającym chłodzenie i czerwonym oznaczającym podgrzewanie).
Obszerne, posiadające przeciwpoślizgowe powierzchnie kieszenie we wszystkich drzwiach są wyposażone w podstawki na duże butelki na napoje, natomiast z przodu, za dźwignią automatycznej skrzyni biegów znajduje się schowek wyłożony gumowaną tkaniną i posiadający własne oświetlenie. Oprócz tego mamy też sporych rozmiarów schowek na przedmioty z oświetleniem centralnym, równomiernie rozpraszającym światło, oraz górną półkę na np. instrukcję obsługi.

[...]

 

Osiągi: wysoka moc, wysoka wydajność

Z myślą o wyjątkowych osiągach zarówno w jeździe miejskiej,  jak i podczas dłuższych podróży,  Lancia Thema wyposażona jest w wydajne jednostki napędowe, współpracujące z przekładniami automatycznymi przekazującymi napęd na tylne koła: silnik benzynowy V6 Pentastar o pojemności 3,6 l i mocy 286 KM, współpracujący z automatyczną skrzynią biegów o 8 przełożeniach i wysokoprężne jednostki napędowe V6 o pojemności 3,0 l, wytwarzające moc odpowiednio 190 KM i 239 KM, obydwie współpracujące z automatyczną skrzynią biegów o  5 przełożeniach.

Silnik 3.6L V6 Pentastar o mocy 286 KM

Nowy całkowicie aluminiowy, widlasty silnik V-6 Pentastar o pojemności 3,6 litra opracowany przez Chrysler Group jest dostępny w każdej wersji wyposażenia auta. Silnik ten posiada po dwa niezależne fazowane wałki rozrządu w obu głowicach cylindrów (DOHC), zintegrowane kolektory wydechowe, płaszcze tłoków pokryte materiałem polimerowym, korbowody wykonane z kutej stali, kadłub aluminiowy z odlewu wysokociśnieniowego, o kącie rozwarcia cylindrów 600. Silnik rozwija moc 286 KM (210 kW) przy 6.350 obr./min. i moment obrotowy 340 Nm przy 4.650 obr./min.
Dwa wałki rozrządu umieszczone w górnej części głowicy cylindrów z wysokowydajnymi zaworami ssącym i wylotowym w połączeniu z systemem system zmiennych faz rozrządu (Variable Valve Timing, VVT) zapewniają optymalną sprawność wolumetryczną i optymalne spalanie w całym przedziale obciążenia i obrotów. Dzięki temu charakterystyka momentu obrotowego jest wyjątkowo płaska – przy wysokiej wartości jednostkowej mocy. Silnik dostarcza maksymalny moment obrotowy w szerokim zakresie charakterystyki przy czym wartość 90% jest uzyskiwana w zakresie prędkości obrotowej od 1.800 do 6.350 obr./min, co przekłada się na wyjątkową jakość prowadzenia auta i łatwość wykonywania wszelkich manewrów.
Ponadto, dzięki innowacjom technologicznym związanym z wymogami normy Euro 5, ta sześciocylindrowa jednostka napędowa charakteryzuje się poziomem emisji CO2 wynoszącym 219 g/km (zużyciem paliwa w cyklu mieszanym: 9,4 l/100 km). Tak wyposażona nowa Thema może rozwinąć prędkość maksymalną 240 km/godz. i przyspiesza od 0 do 0 do100 km/godz. w zaledwie 7,7 sekundy. Wynik ten zawdzięcza również nowej automatycznej skrzyni biegów o 8 przełożeniach zaprojektowanej przez firmę ZF.
Staranne dopracowanie poszczególnych podzespołów było “oczkiem w głowie” podczas projektowania silnika. Zaprzęgnięto w tym celu najbardziej zaawansowane metody projektowania komputerowego. Strukturalne strefy wlotowe i wylotowe zaprojektowano tak, aby zminimalizować poziomy hałasu i uzyskać określone efekty jeśli  chodzi o “jakość postrzeganą” związaną z oczekiwaniami wymagających Klientów. Wymaganą sztywność konstrukcyjną uzyskano dzięki zastosowaniu czterech wzdłużnych śrub w łożyskach głównych, plus dwóch śrub poprzecznych. Przegroda konstrukcyjna w misce olejowej nadaje jej odpowiednią sztywność i przyczynia się do rozwijania przez silnik dużych mocy.
Zaprojektowany w oparciu o kryteria ekologiczne silnik Pentastar V-6 o pojemności 3,6 litra nie wymaga stosowania ołowiu w procesie jego wytwarzania i jest wyposażony w przyjazny dla środowiska naturalnego układ filtracji oleju. W układzie chłodnica/filtr oleju zastosowano wkład filtracyjny, który nadaje się do spopielenia zamiast wyrzucania go na składowisko odpadów, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych układów filtracyjnych. Dzięki zastosowaniu długowiecznych standardowych świec zapłonowych i oleju mineralnego oraz wysokowydajnego systemu zapłonu bezpośredniego koszt serwisowania silnika został znacznie zredukowany.
Nowy silnik Pentastar V-6 o pojemności 3,6 litra jest wytwarzany w zakładach Chrysler Group LLC w Trenton, w stanie Michigan (USA), pierwszych zakładach Chryslera, którym przyznano certyfikat LEED (Leadership in Energy and Environmental Design = Lidera pod względem zużycia energii i ochrony środowiska).

Silniki 3.0L V6 Multijet II o mocy 190 i 239 KM

Produkowane przez VM Motori, a skonstruowane we współpracy z Fiat Powertrain silniki Diesla (Euro V) wytwarzają moc odpowiednio 190 KM lub 239 KM przy 4000 obr/min i współpracują z pięciostopniową przekładnią automatyczną. Silnik o mocy 239 KM rozwija moment maksymalny 550 Nm w zakresie 1800-2800 obr/min, a silnik 190-konny - moment 440 Nm w zakresie 1600-2800 obr/min. Emisja CO2 obu jednostek wynosi 185 g/km, a zużycie paliwa w cyklu mieszanym nie przekracza 7,1 l/100 km. Tak wyposażona nowa Thema może rozwijać prędkość maksymalną 230 km/godz. i przyspiesza od 0 do 100 km/godz. w ciągu 7,8 sekundy (239 KM) i 220 km/godz. w ciągu 9,7 sekundy (190 KM).
Kadłub nowego turbodiesla V-6 o rozwarciu cylindrów 60 stopni wykonany jest ze stopu żelazowo-grafitowego (CGI), a głowice cylindrów ze stopu aluminium. Również aluminiowa jest dwuczęściowa miska olejowa. Średnica cylindrów wynosi 83 mm, skok tłoków 92 mm, a pojemność skokowa 2987 cm3. Odstęp pomiędzy otworami cylindrów wynosi 96 mm.
Lekka i zwarta konstrukcja tego silnika zapewnia iście kompaktowe wymiary: długość 695, szerokość 729 i wysokość 697,5 mm. Jego masa całkowita wynosi 230 kg.
Nowa architektura kadłuba o wzmocnionej strukturze stanowi niezwykle wytrzymałą podporę wału korbowego. Pozwala to stłumić odgłosy pracy zespołu tłokowego i wydatnie obniżyć poziom ogólnego hałasu, drgań i wibracji. Dzięki dwuczęściowej, aluminiowej misce olejowej wzrasta strukturalna sztywność bloku silnika, co dodatkowo wpływa na jego wyciszenie. Pojemność miski olejowej (układu olejowego) wynosi 7,7 litra.
Głowice cylindrów ze stopu aluminium mieszczą cztery zawory na każdy cylinder, sterowane podwójnymi wałkami rozrządu z napędem łańcuchowym. Zawory dolotowe mają średnicę 28, a zawory wydechowe 24,5 mm; objętość komór spalania wynosi 24,68 cm3.
Odkuwany, stalowy wał korbowy poddawany jest wyważeniu przed montażem i spoczywa na czterech łożyskach głównych o półpanewkach czterośrubowych. Jego długość wynosi 442,2 mm, istotnie zmniejszając przestrzeń niezbędną do zabudowy w komorze silnikowej. Odlewane z żeliwa korbowody mają długość 162,9 mm.
Zmodyfikowana konstrukcja lekkich tłoków ze skorupowego odlewu aluminiowego pozwala zminimalizować opory tarcia. Stopień sprężania uległ redukcji do 16,5:1 pod kątem zwiększenia czystości procesu spalania i wydawanej mocy.
Żadne z łożysk głównych nie zawiera ołowiu: w trosce o środowisko w procesie produkcji i późniejszy recykling silnika.
Umieszczony pomiędzy kolektorem dolotowym a komorą spalania system kontroli zawirowań powietrza pozwala najlepiej dobrać jego przepływ przez komorę spalania w celu optymalizacji osiągów i ograniczenia emisji spalin.
Precyzję zasilania zapewnia system wtryskowy Common-Rail o ciśnieniu roboczym 1800 bar. Technologia MultiJet II wykorzystująca specjalnie zestrojone zawory elektromagnetyczne pozwala wykonać nawet 8 wtrysków paliwa podczas jednego cyklu z możliwością kontroli profilu czasowego dwóch kolejnych wtrysków głównych (IRS - Injection Rate Shaping), czego efektem jest spadek zużycia paliwa i emisji spalin o około 2% w porównaniu z tradycyjnym układem wtryskowym oraz wyraźne obniżenie hałasów pracy silnika.
Nowy wysokoprężny silnik o pojemności skokowej 3,0 litra wyposażony jest w pojedynczą turbosprężarkę Garret VGT 2056 o zmiennej geometrii kierownic, reagującą ze skutkiem niemal natychmiastowym i współpracuje z intercoolerem typu air/air powietrza dolotowego.

Automatyczna skrzynia biegów o 8 i 5 przełożeniach

Nowa Thema z silnikami Diesla jest wyposażona w wypróbowaną i starannie przetestowaną automatyczną skrzynię biegów W5A580 o pięciu przełożeniach. Natomiast silnik Pentastar V6 o pojemności 3,6 litra współpracuje z automatyczną skrzynią biegów 8R45 o ośmiu przełożeniach, opracowaną przez firmę ZF. Skrzynia 8R45 odznacza się szczególnie płynną zmianą przełożeń i przyczynia się do bardzo niskiego zużycia paliwa, co sprawia, że jest ona uważana za jedną z najlepszych automatycznych, sportowych skrzyń biegów dostępnych na rynku.
Im wyższe jest całkowite przełożenie przekładn,  a krótsze przejścia poszczególnych biegów, zwłaszcza pomiędzy pierwszym biegiem a drugim, tym auto uzyskuje wyższe przyspieszenia. A mniejsza ilość "ciężkich" zestawów kół zębatych gwarantuje niezawodne funkcjonowanie skrzyni biegów.
Ponadto 8-biegowa automatyczna skrzynia biegów potrzebuje zaledwie 200 tysięcznych sekundy do przejścia z jednego biegu na drugi, co zapewnia nadzwyczajną przyjemność jazdy, doskonałą sprawność i maksymalny komfort.
I wreszcie funkcja AutoStick umożliwia kierowcy ręczną zmianę przełożeń, natomiast odpowiednie wykalibrowanie sterownika nie pozwoli silnikowi na nadmierne rozbieganie się. Dzięki elektronicznemu adaptacyjnemu sterowaniu wszystkimi zmianami biegów silnik reaguje niezwykle elastycznie. Całkowite przełożenie skrzyni biegów nowej Themy jest równe 2,65, dzięki czemu auto charakteryzuje się wysoką sprawnością zarówno podczas jazdy miejskiej, jak i długich podróży.

[...]

 

Czytaj więcej na www.lanciapress.pl

 

Thema - wyposażenie

 

 

 

 

Thema - dane techniczne

 

 

 

 

Źródło www.lanciapress.pl

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama