newsyNews
Lancia Delta
chłopekAuto Świat, 10-06-2009 07:34:11

    

Gdy Lancia Delta pojawiła się na rynku, nikt nie spodziewał się, że to rodzinne auto stanie się jednym z najlepszych samochodów sportowych, które zdominują rajdowe mistrzostwa świata na przełomie lat 80. i 90.

Kształtem Lancia Delta bardzo przypomina naszego Poloneza. Zresztą w latach osiemdziesiątych ten kształt nadwozia był typowy. Zarówno projekt włoskiego, jak i polskiego pojazdu wyszedł z pracowni Giorgio Giugiaro. Plotka głosi, że stylista Lancii zatrzymał sobie ładniejszy pojazd, a nam dostał się brzydszy. Inna wersja mówi, że Włosi sprzedali Fabryce Samochodów Osobowych jeden z odrzuconych projektów, aby częściowo pokryć koszty prac nad Deltą.    

To klasyczne kompaktowe auto ujrzało światło dzienne w roku 1979. Miało ono wypełnić lukę w ofercie Lancii w segmencie małych samochodów. Delta bazowała na mechanice Fiata Ritmo, ale wprowadzono w niej szereg istotnych zmian. Zmodernizowano silnik dla zwiększenia osiąganej mocy oraz zaadaptowano zawieszenie przejęte z Bety. Pierwsze modele były wyposażone w silniki 1300 ccm z 4-biegową skrzynią biegów lub 1500 ccm (5 biegów).

Mały rodzinny kompakt  rajdowym mistrzem

 W roku 1980 Delta otrzymała tytuł Samochodu Roku. Z biegiem czasu powiększyła się gama używanych silników. Doszły także diesle (wolnossące i z turbodoładowaniem).

    
W roku 1986 Delta przeszła face lifting oraz znaczną modernizację. Pojawił się model HF 4WD z napędem na wszystkie koła. W tym sezonie w światowych rajdach zakończyła się era samochodów grupy B, bardzo mocnych i szybkich, ale równie niebezpiecznych. Rok później na światowych trasach zadebiutowała Lancia Delta. Znakomite właściwości jezdne tego niedużego pojazdu z niezależnym zawieszeniem o twardej sportowej charakterystyce sprawiły, że w ciasnych zakrętach prowadziło się go niemal idealnie. Przez sześć kolejnych lat HF 4WD oraz HF Integrale zwyciężały w mistrzostwach świata w kategorii konstruktorów.


Jedna z najmocniejszych Delt – HF Integrale Evoluzione – zadebiutowała w październiku 1991 roku. Od poprzedniczek wyróżniał ją pędzący słonik umieszczony na grillu pojazdu. Ten symbol przypominał inne wielkie sportowe pojazdy Lancii – Fulvię i Stratosa, które również w swym czasie dominowały na rajdowych trasach. Nowe auto zostało poważnie zmodernizowane dla polepszenia właściwości jezdnych. Zmieniono przednie zawieszenie, poszerzono rozstaw kół przednich i tylnych, a z silnika wyposażonego w turbo uzyskano 210 KM. Dwa lata później w wersji Evo II, wyposażonej w sportowe fotele Recaro, dołożono jeszcze 5 KM. To auto rozpędzało się do 100km/h w 5,7 sekundy. Produkcję Lancii Delty zakończono w 1994 roku.

      
 Klasyczne włoskie auto musi kosztować

 To idealny pojazd wyczynowy, który dobrze nadaje się do codziennej jazdy. Klasyczna sylwetka, wspaniały silnik, napęd na cztery koła i włoski temperament czynią to auto wyjątkowym.

Z tą opinią wyrażoną w czasach świetności Lancii Delty trudno się nie zgodzić. Dzisiaj wciąż wielu chciałoby mieć ten samochód. Ceny używanych Integrale zależą od stanu samochodu. Niestety, dużą rolę odgrywa tu korozja, często zżerająca włoskie auta. Gorsze egzemplarze można znaleźć za około 10 tysięcy, ale są i takie, za które żądają i 100 tysięcy złotych.

     

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama