newsyHistoria marki
Historia Lancii
chłopekTomasz, 06-03-2009 13:37:38
Image

Rodzina żyła w takim dostatku, że mogła spędzać lato w swojej willi w Fobello, a resztę roku w Turynie, w posiadłości przy głównej ulicy miasta - Corso Vittorio Emanuele. Cavalier Lancia zdecydował o przyszłości każdego z czwórki swoich dzieci: Giovanniego, Artura, Marii i Vincenzo (znanego pod pieszczotliwym przydomkiem Censin). Ten ostatni miał być adwokatem. Censin okazał się jednak kiepskim uczniem. Był inteligentny, ale nie potrafił się skupić. Ojciec musiał zweryfikować własne marzenia w stosunku do najmłodszego syna. W wieku dwunastu lat wysłał go do zwykłej szkoły by uzyskał dyplom księgowego.

Nauka i pasja do silników

Image Od nauki odciągał młodego Vincenzo Lancia warsztat braci Ceirano. Otwarty on był na podwórzu rodzinnej kamienicy przyszłego konstruktora. Bracia produkowali i sprzedawali rowery pod marką Welleyes, ponieważ angielskie marki były bardziej cenione przez klientów. Młody Lancia bywał często w warsztacie i w krótkim czasie został czeladnikiem. Lancia został przyjęty jako księgowy (po sugestii Cavaliere Lancia, który uważał, że zawód księgowego jest mniej poniżający niż mechanika), ale w rzeczywistości spędzał swój czas, naprawiając silniki, nie myśląc o księgach finansowych firmy.


Pierwsze kroki

Image W roku 1899 bracia Ceirano znaleźli sponsorów i rozpoczęli produkcję małego samochodu zaprojektowanego przez inżyniera Aristide Faccioli. Samochód Welleyes odniósł duży sukces, ale bracia Ceirano nie byli w stanie nadążyć z realizacją zamówień.
W lipcu przyjęli ofertę Giovanniego Agnelli i sprzedali wszystkie urządzenia i patenty samochodu Welleyes za 30 tysięcy lirów. Wkrótce na bazie tego samochodu powstał Fiat 3,5 HP. Vincenzo Lancia, który wówczas miał 18 lat, wraz ze swoim rówieśnikiem Felice Nazzaro zostali zatrudnieni w przedsiębiorstwie Fiat jako kierowcy testowi.
W pierwszych latach istnienia, Fiat wziął czynny udział w wyścigach sportowych. Lancia i Nazzaro zasiadali za kierownicą bolidów. Lancia był bardziej impulsywnym kierowcą od swego rówieśnika. Był też szybszy, o ile nie przytrafiła mu się jakaś techniczna awaria.


Narodziny Lancii: 1906

Image Lancia, dokładny i wymagający w pracy, poza nią staje się wesoły i dobroduszny. Duży i silny od dziecka, jako dorosły potężny człowiek pasjonat dobrej kuchni, biesiad z przyjaciółmi i opery. Znawca muzyki, miłośnik szczególnie Wagnera.
W roku 1906 zostaje konstruktorem i razem z przyjacielem Claudio Fogolin, 29 listopada tego samego roku, zakłada firmę LANCIA.
W roku 1922, będąc osiągającym sukcesy przedsiębiorcą, żeni się ze swoją sekretarką Adele Miglietti, z którą ma troje dzieci: Anne Marię, Gianniego i Eleonorę. Vincenzo Lancia koordynuje osobiście rozwój nowych modeli, często bierze udział w kontrolach technicznych.


Testament Vincenzo Lancii

 Image Śmierć nadeszła przedwcześnie. 15 lutego 1937 r. Vincenzo Lancia miał zaledwie 56 lat. Śmierć spowodował nocny atak serca. Obudzony przez ból, uznał, że to tylko chwilowe niedomaganie i nie chciał budzić żony. Lekarza wezwano dopiero rano.Przybył on natychmiast, ale jego interwencja nie zdała się już na nic.
Tym samym świat utracił jednego z tych ludzi, którym zawdzięczamy najważniejsze karty historii światowej motoryzacji. Jego pracę jako przemysłowca wyróżniały intuicja, oryginalność myśli i odwaga decyzji.
Samochód Aprilia stał się jego duchowym spadkobiercą. Model ten łączył w sobie tradycje firmy z cechami swego twórcy. Tak jak Vincenzo Lancia, samochód napotykał na sceptycyzm, który następnie zmieniał się w pełne zachwytu zaskoczenie. Jego stylistyka była zbyt odważna, rozwiązania techniczne zbyt innowacyjne. Trzeba było upływu czasu, nim ten wspaniały i bardzo stabilny samochód o nowoczesnej linii został królem szos, którego każdy bez trudu rozpoznawał i kochał. Vincenzo Lancia był geniuszem i wiedział, że to musi nadejść. Po prostu wyprzedzał swój czas.

Zródło www.lancia.pl

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama