newsyNews
Nowa Lancia Voyager urok wspólnych emocji
chłopeklanciapress.pl, 20-10-2011 08:50:54

W skrócie

Prawdziwa ikona kategorii MPV (pojazdów wielofunkcyjnych) z historią sięgającą 27 lat i trzynastu milionów sztuk sprzedanych w 120 krajach całego globu. Ten typowy Amerykanin otrzymuje dziś włoski styl, przeobrażając się w ekskluzywny wehikuł najwyższej klasy, w którym specjalistyczna wiedza Chryslera dopełnia typową dla Lancii satysfakcję z jazdy, komfort wnętrza, doskonałe wyciszenie kabiny oraz dokładność wykonania i elegancję, charakterystyczną dla „Italian Design”. Efektem zmian jest Lancia Voyager, najlepszy w dziejach „Podróżnik”, który  kontynuując  linię odchodzącej Lancii Phedra − zapisuje nową stronę w dziejach tej  kategorii.
Dostępna w wersji modelowej Gold, z dwoma silnikami do wyboru (3,6-litrowym benzynowym o mocy 283 KM oraz 2,8-litrowym turbodieslem o mocy 163 KM, oba zgodne z normą Euro 5) Lancia Voyager demonstruje nową stylizację przodu: kratę chodnicy zdobną w  logo Lancii, powiększone reflektory i zabudowane w zderzaku światła przeciwmgielne. Dodatkowego smaku nadają wydłużone pasy nadwozia oraz nowe lampy tylne LED. Górne krawędzie karoserii nowego Voyagera wieńczą relingi wraz z poprzecznymi belkami dachowego bagażnika.
Niewątpliwy „benchmark” segmentu pełnowymiarowych MPV, Lancia Voyager ma wymiary (długość x szerokość x wysokość) 5,21 x 1,99 x   1,75 metra przy rozstawie osi ok. 3,1 metra. Odpowiednikiem tak imponującej bryły może być tylko obszerny i wyrafinowany przedział pasażerski, zdominowany przez markowe materiały i kunszt wykonania, charakteryzujące od początku filozofię istnienia marki Lancia. Dowodem na to są wyłożone jakościową skórą − siedzenia, podgrzewana elektrycznie  kierownica i uchwyt selektora skrzyni biegów. 
Eleganckie, ekskluzywne wnętrze jest komfortowe i doskonale wprost wyciszone. Jest to zasługa konstrukcji obniżającej przenikanie hałasów jezdnych i wibracji lecz także zastosowania paneli akustycznych oraz wykładzin głuszących w całej strukturze nadwozia.
W  świecie idealnym, przestrzeń można kształtować według swych potrzeb przy pomocy kilku intuicyjnych pociągnięć. I taką właśnie rolę pełni opatentowany przez Chryslera, nowatorski system Stow ‘n Go®, który pozwala zamiennie wykorzystywać wnętrze Voyagera jako MPV lub furgon bagażowy bez konieczności wyjmowania siedzeń. Innowacja polega na możliwości łatwego złożenia pięciu siedzeń drugiego i trzeciego rzędu w podłodze, by utworzyć pokaźną przestrzeń ładunkową.  Przy siedzeniach w normalnej pozycji, komory podłogowe pełnią funkcję praktycznych pojemników na podręczne przedmioty pasażerów.
Interesującym elementem wyposażenia nowej Lancii Voyager jest Super Konsola wraz z  dwoma gniazdkami prądowymi 12V, praktycznymi uchwytami na butelki czy puszki oraz schowkami na drobiazgi, a także  rozproszone oświetlenie z zastosowaniem ruchomych lampek LED w konsoli sufitowej − odwzorowane z kabiny dyspozycyjnego odrzutowca. Z myślą o maksymalnej funkcjonalności Lancia Voyager wyposażona jest w elektryczny napęd przesuwnych drzwi bocznych i klapy tylnej wraz z systemem detekcji przeszkód na drodze zamykania.
Zgodnie ze swym bezkompromisowym charakterem (ocena należy do pasażerów, a głównie do kierowcy) Lancia Voyager posiada bogate wyposażenie „pokładowe” z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanych technologii. W jego skład wchodzi multimedialny system rozrywkowy Uconnect® z dyskiem twardym 30 GB i ekranem dotykowym, radioodtwarzacz CD/DVD/MP3/WMA z portem USB i gniazdkiem AUX, oparty na łączu Bluetooth® i sterowany komendami głosowymi system komunikacji bezprzewodowej Uconnect® z mikrofonem w sufitowym lusterku wstecznym oraz kamera podglądu video ParkView™ pokazująca przeszkody podczas parkowania tyłem. Dostępny jako opcja system nawigacji Uconnect® GPS umożliwia śledzenie map „z lotu ptaka” w trybie 2D i 3D oraz progresywne wyznaczanie drogi dojazdu.
Przyjemność podróży na pokładzie Lancii Voyager podnosi dwuekranowy system DVD dla pasażerów środkowego i tylnego rzędu siedzeń. Zdalnie sterowany system DVD może obsługiwać dwa spośród dostępnych mediów jednocześnie (radio, HDD, AUX, USB, 2xRGB i 2xDVD), wyświetlać obrazy na dwóch 9-calowych ekranach LCD i odtwarzać dźwięk za pośrednictwem niezależnych od siebie, 2-kanałowych słuchawek bezprzewodowych. Jak w kabinie samolotu, sufitowe lampki LED umożliwiają kierowanie strumieni światła tylko w pożądanym kierunku.
Oprócz stylizacji i komfortu jazdy Lancia Voyager posiada również inne mocne punkty. Dzięki niezrównanej inżynierii i osiągom każdy z dwóch oferowanych silników (Euro 5) tworzy prawdziwie nowy wymiar podróżowania. Wyposażony w standardowy filtr cząstek stałych, pełen wigoru silnik Diesla o pojemności 2,8 litra rozwija moc 163 KM i moment 360 Nm, a jego zużycie paliwa w cyklu mieszanym wynosi 7,9 l/100 przy emisji dwutlenku węgla (CO2) 207 g/km. 
Drugą dostępną jednostką napędową jest silnik benzynowy V-6 o pojemności 3604 cm3  i mocy 283 KM, zużywający − mimo imponujących osiągów − zaledwie 10,8 l paliwa na 100 km w cyklu mieszanym. Silnik ten współpracuje z wyposażoną w hydrokinetyczny konwertor momentu obrotowego, sześciostopniową przekładnią automatyczną. Rozwiązanie to pozwala „ciaśniej” zestopniować poszczególne przełożenia i ograniczyć w ten sposób zmiany prędkości obrotowej silnika, zapewniając płynniejszą pracę zespołu napędowego podczas jazdy.
Nowa Lancia Voyager znajduje się również w czołówce segmentu pod względem wyposażenia bezpieczeństwa, na co składają się m.in. nowej generacji, wielostopniowe (multi-stage) czołowe poduszki powietrzne, boczne poduszki kurtynowe dla wszystkich trzech rzędów siedzeń oraz boczne poduszki fotelowe kierowcy i przedniego pasażera. Dostępny jest także system wspomagający parkowanie z opcjonalną kamerą podglądu video, pokazującą na wewnętrznym ekranie systemu Uconnect® obraz ewentualnych przeszkód  podczas parkowania tyłem.
Dostępna rynkach europejskich od października bieżącego roku Lancia Voyager adresowana jest do nabywców o dynamicznej naturze, otwartych na najbardziej zaawansowane technologie. Na rynku włoskim Lancia Voyager oferowana będzie z początku tylko w jednej wersji modelowej Gold, obejmującej dwa silniki (3,6-litrowy silnik benzynowy o mocy 283 KM lub 2,8-litrowy Diesel o mocy 163 KM, oba zgodne z Euro 5), wybór czterech kolorów nadwozia (Brilliant Black, Carbon Grey, Silver, Stone White) oraz dwie tonacje wystroju wnętrza (Black/Grey i Beige). Do wyposażenia standardowego należą 17-calowe obręcze z lekkiego stopu o wzorze rombowym, czarne relingi dachowe, tapicerka siedzeń, uchwyt selektora skrzyni biegów i kierownica wielofunkcyjna (z przyciskami sterowania systemem audio) z jakościowej skóry, ESP, 6 poduszek powietrznych, tempomat, światła przeciwmgielne, automatyka włączania reflektorów, system aktywnej ochrony pieszych w razie kolizji, automatyczna klimatyzacja trójstrefowa, radio CD wraz z systemem 6 głośników kabinowych, system komunikacji bezprzewodowej (hands-free) UConnect® z funkcjonalnością i-Pod/MP3, podgrzewane lusterka zewnętrzne oraz elektryczny napęd drzwi bocznych i tylnej klapy nadwozia.
Wspomnieć należy także o FGA Capital, firmie specjalizującej  się w obsłudze rynku motoryzacyjnego, która oferuje szereg interesujących rozwiązań finansowych dla szczególnie wymagającej klienteli. Rozwiązania te faworyzują różne warianty finansowania zamiast opcji zakupu, tak aby zapewnić nieograniczoną „przyjemność wspólnego podróżowania”, jakiej dostarczyć może tylko nowy MPV marki Lancia.

Design: włoska gościnność i amerykańska funkcjonalność

Użytkowana dzień po dniu Lancia Voyager potrafi wrażenie „zwykłego środka transportu” zamienić na wielką satysfakcję z jazdy. A to dlatego, że „udana podróż” to nie tylko kwestia wyjazdu i przyjazdu na miejsce, ale także cały łańcuch przeżyć i emocji. Oraz obietnica, która wydaje się być z góry spełniona za sprawą budzącej zaufanie bryły nadwozia, które napawa poczuciem bezpieczeństwa i elegancji już na pierwszy rzut oka.
Mamy więc nową stylizację przodu z kratą chłodnicy zdobną w  logo Lancii, powiększonymi reflektorami i zabudowanymi w zderzaku światłami przeciwmgielnymi, uzupełnioną zachodzącymi na burty pasami nadwozia oraz nowymi lampami tylnymi LED − design na wskroś nowoczesny i dopracowany. Niezmieniony pozostał zarys nadkoli, a wąskie słupki karoserii w połączeniu ze znaczną powierzchnią okien zapewniają doskonałą widoczność otoczenia. Górne krawędzie karoserii Voyagera wieńczą relingi wraz z poprzecznymi belkami dachowego bagażnika. Klapę tylną przekonstruowano pod kątem współczesnego wyglądu lecz także funkcjonalności, ułatwiając dostęp do wnętrza.
Niewątpliwy „benchmark” segmentu pełnowymiarowych MPV, Lancia Voyager ma wymiary (długość x szerokość x wysokość) 5,21 x 1,99 x   1,75 metra przy rozstawie osi ok. 3,1 metra. Odpowiednikiem tak imponującej bryły może być tylko obszerny i wyrafinowany przedział pasażerski w najlepszym stylu Lancii, zdominowany przez kunszt wykonania i najwyższej jakości materiały miękkie w dotyku. Powitanie dla gości w możliwie godny sposób.
Oferowana w standardowej konfiguracji siedmiomiejscowej, Lancia Voyager jest pojazdem idealnym na chwile relaksu lecz i długie podróże w komforcie i przy dobrym samopoczuciu pasażerów. Projektanci i konstruktorzy kierowali się najbardziej aktualnymi standardami ergonomii wnętrza, a efektem ich wysiłków jest doskonałość we wszystkich jej kluczowych aspektach: komfortu jazdy, pozycji za kierownicą, widoczności, dostępności do kabiny oraz możliwości aranżowania przestrzeni.
Atrakcyjność gościnnego i funkcjonalnego wnętrza podnoszą także wyrafinowane, wygodne i doskonale dopasowane siedzenia. Fotele przednie regulowane są elektrycznie, a wielce użyteczna funkcja „Easy Entry/Exit” pozwala przesuwać fotel kierowcy w uprzednio wybrane położenie by ułatwić zajmowanie miejsca za kierownicą.
W niemniejszym komforcie podróżują pasażerowie siedzeń tylnych. Są to fotele z prawdziwego zdarzenia, łącznie z zagłówkami, które przy całej swej wygodzie − nie zasłaniają tak istotnej dla kierowcy widoczności. Wielką zaletą nowej Lancii Voyager jest także oferowany w wyposażeniu standardowym ekskluzywny system Stow ‘n Go®, który pozwala zamiennie wykorzystywać wnętrze Voyagera jako MPV lub furgon bagażowy bez konieczności wyjmowania siedzeń. Pięć  siedzeń drugiego i trzeciego rzędu można nie tylko składać ale i chować w podłodze, by utworzyć pokaźną przestrzeń ładunkową. Przy siedzeniach w normalnej pozycji, komory podłogowe pełnią funkcję praktycznych pojemników na podręczne przedmioty pasażerów.
Elektrycznie podgrzewane oparcia i siedziska foteli Lancii Voyager stanowią doskonały dowód funkcjonalności, idącej w parze ze stylem i luksusem tego uznanego „flagowca” segmentu MPV.

Komfort i funkcjonalność: przyjemność wspólnego podróżowania

Lancia Voyager otacza kierowcę i pasażerów całym zestawem rozwiązań zapewniających najwyższy poziom komfortu akustycznego i klimatycznego. Należą do nich niezwykle skuteczne panele oraz wykładziny głuszące w całej strukturze nadwozia, zmodernizowana konstrukcja zawieszenia, specjalne ogumienie zapewniające maksimum komfortu i bezpieczeństwa a także trójstrefowa klimatyzacja automatyczna. Istotnymi elementami zwiększającymi wygodę użytkowania i  przyjemność z jazdy są także − elektrycznie sterowane okno dachowe, Super Konsola, bezkluczykowy system aktywacji pojazdu „Keyless Entry/Go” oraz elektryczny napęd bocznych drzwi przesuwnych i tylnej klapy nadwozia. Na uwagę zasługuje ponadto system Stow ‘n Go®, który umożliwia znaczne zwiększenie przestrzeni ładunkowej bez konieczności wyjmowania siedzeń.
Zgodnie ze swym bezkompromisowym charakterem Lancia Voyager wyposażona jest w zaawansowany hub informacyjno-rozrywkowy UConnect™, obsługujący cztery główne funkcjonalności: system multimedialny, nawigację, telefonię komórkową oraz Internet (dostępny z katalogu Mopar®). UConnect należy do urządzeń najbardziej zaawansowanych w kategorii infotainment i stanowi kompletny pakiet łączności nie tylko ze światem zewnętrznym, ale także najnowszych rozwiązań w zakresie wygody i rozrywki dla pasażerów pojazdu. Dzięki przyciskom zdalnego sterowania na kierownicy prowadzący pojazd nie musi odrywać rąk od kierownicy, a oczu od drogi.
Wyposażenie podnoszące przyjemność prowadzenia obejmuje także m.in. tempomat,  elektryczne podgrzewanie kierownicy (z przyciskami sterowania systemami pojazdu), regulowane położenie pedałów, cyfrowy kompas oraz elektro-chromatyczne wewnętrzne lusterko wsteczne.

Trójstrefowa klimatyzacja automatyczna

Komfort podróży zależy w wielkim stopniu od klimatu w kabinie, który jest także ważnym elementem bezpieczeństwa prewencyjnego, ponieważ wilgotność i przewietrzanie wnętrza ma znaczny wpływ na samopoczucie i koncentrację kierowcy. Nie należy także zapominać, iż od układu ogrzewania i przewietrzania zależy odparowywanie mgły czy oszronienia z szyby czołowej i okien bocznych. To właśnie dlatego Lancia Voyager wyposażona jest w trójstrefową klimatyzację automatyczną, która pozwala niezależnie programować trzy rożne poziomy temperatury i wentylacji − po stronie kierowcy i przedniego pasażera oraz w tylnej części kabiny pojazdu.
Działanie klimatyzacji opiera sie na automatycznym doborze temperatury, ilości i kierunków nadmuchu oraz recyrkulacji powietrza − w zależności od poziomu temperatury na zewnątrz i wewnątrz, temperatury  płynu chłodzącego silnika oraz stopnia nasłonecznienia. Kierunek i wydajność nawiewu można także ustawiać ręcznie. Dopływ klimatyzowanego powietrza do drugiego i trzeciego rzędu siedzeń zapewniają nawiewy sufitowe, a na nogi pasażerów ostatniego rzędu − dodatkowe kanały podłogowe.

Optymalizacja zawieszenia i ogumienia

Solidna ze swej natury konstrukcja zawieszenia Lancii Voyager została zoptymalizowana pod kątem maksymalizacji komfortu i własności jezdnych. W zawieszeniu  przednim typu MacPherson dokonano modernizacji wsporników i wahaczy ze względu na nową charakterystykę obciążenia. Pewność i stabilność zachowania się pojazdu na drodze zapewnia oś skrętna i stabilizator przechyłów tylnego zawieszenia.
Zawieszenie kół Lancii Voyager konstruowano specjalnie z myślą o drogach w Europie, czego efektem jest nie tylko wyjątkowy komfort jazdy w różnorodnych warunkach nawierzchniowych ale i korzystna  charakterystyka prowadzenia, m.in. pod względem precyzji, szybkości reakcji układu kierowniczego i „wyczucia” drogi przez kierowcę. 
Mówiąc w skrócie, zawieszenie kolumnowe typu MacPherson zapewnia precyzję i reaktywność prowadzenia oraz znakomite tłumienie hałasów ruchu − obok dobrego wybierania nierówności. Zawieszenie tylne natomiast, dzięki zastosowaniu belki skrętnej i sprężyn śrubowych podnosi w znacznym stopniu stabilność jady i ogólny komfort podróży. Jego konstrukcja przewiduje możliwość stosowania amortyzatorów o większej średnicy i podwyższonej sztywności. Aby polepszyć własności aerodynamiczne oraz zwiększyć wrażenie bezpiecznej „przysadzistości” na drodze obniżony został prześwit pojazdu.
W ramach wyposażenia opcjonalnego dostępne jest także tylne zawieszenie samopoziomujące z regulacją wysokości, które zapewnia optymalne własności jezdne bez względu na masę pasażerów i przewożonego ładunku.
Lancia Voyager wyposażona jest w ogumienie typu Premium, które pomimo niskich oporów toczenia − wyróżnia się wyższą niż poprzednio przyczepnością do podłoża oraz lepszą charakterystyką w sytuacjach gwałtownych manewrów awaryjnych. 
Stow ‘n Go®           
Ten innowacyjny, opatentowany przez Chryslera system aranżacji wnętrza składa się z dwóch, składanych w podłodze rzędów siedzeń, oraz pojemników podłogowych, które mogą służyć do przechowywania drobiazgów i podręcznych przedmiotów wtedy, gdy siedzenia znajdują się normalnej pozycji. Siedzenia drugiego i trzeciego rzędu (dzielone 60/40) można odchylić i złożyć w podłodze bez zdejmowania zagłówków niemalże jednym ruchem ręki. Przekształcenie strefy pasażerskiej w obszerną powierzchnię ładunkową jest łatwe i proste, umożliwiając  przewożenie różnorodnych przedmiotów, również o znacznej objętości.
Obsługa systemu Stow ‘n Go® Lancii Voyager odbywa się w sposób następujący:

  • Przesunąć przednie fotele do przodu, po czym opuścić zagłówki i podnieść podłokietniki siedzeń drugiego rzędu
  • Odblokować zamek pojemników podłogowych i otworzyć ich pokrywy do góry
  • Przy pomocy dźwigienki po zewnętrznej stronie siedzeń odblokować i pochylić oparcia do przodu; dociskając oparcia od góry należy upewnić się, iż zostały zablokowane w tej pozycji
  • Pociągając pętle zwalniające siedzeń do tyłu, złożyć je w pojemniku podłogowym i zamknąć pokrywy.


Bezkluczykowy system aktywacji pojazdu „Keyless Entry/Go”

Lancia Voyager wyposażona jest w bezkluczykowy system aktywacji pojazdu „Keyless Enrty/Go”, dzięki któremu otwieranie pojazdu i uruchamianie silnika staje się czynnością prostą i wygodną. Nie trzeba już więcej szukać kluczyka po kieszeniach (lub w damskiej torebce), trafić nim do zamka by otworzyć drzwi, a wewnątrz znów szukać stacyjki. Wystarczy zdalny kluczyk/pilot. Gdy kierowca zbliża się do samochodu i naciska klamkę, system elektroniczny wykrywa, iż kluczyk/pilot znajduje się w pobliżu i po sprawdzeniu specjalnego kodu − powoduje odblokowanie zamka (ów) pojazdu. Siedząc już za kierownicą wystarczy wcisnąć przycisk na desce rozdzielczej aby uruchomić silnik pojazdu. Po dotarciu do celu obowiązuje kolejność odwrotna: silnik wyłącza sie wciśnięciem przycisku, a wysiadając należy nacisnąć klamkę drzwi. System odczytuje to jako zamiar opuszczenia auta i blokuje zapłon oraz zamki drzwiowe.

Super Konsola  podłogowa

W nowej Super Konsoli podłogowej, dosłownie pod ręką kierowcy, usytuowano dwa gniazdka prądowe 12V przeznaczone do podłączenia telefonu komórkowego i urządzeń cyfrowych audio. Przednie,  podświetlane  diodami LED uchwyty mieszczą litrowe butelki z napojami, a uchwyty tylne można „załadować” w pierwszym rzędzie i odsunąć do rzędu drugiego. Super Konsola zawiera także, obok dostępnego z przodu i z tyłu schowka, dwie  zamykane dla bezpieczeństwa skrytki na drobne przedmioty. Dzięki rozproszonemu oświetleniu z konsoli sufitowej, mieszczącej cztery pojemniki na drobiazgi oraz regulowane lampki LED poczuć się można jak w kabinie dyspozycyjnego odrzutowca. Czworokątne lusterko „konwersacyjne” umożliwia kierowcy kontakt wzrokowy z pasażerami  Lancii Voyager bez odwracania oczu od drogi.

Elektryczny napęd okna dachowego, przesuwnych drzwi bocznych i tylnej klapy nadwozia

Wyposażeniem opcjonalnym Lancii Voyager jest szklane okno dachowe, pozwalające w różny sposób otwierać się na otoczenie. Gdy wnętrze trzeba tylko wypełnić światłem − szklany panel dachowy zasuwa się,  pozostawiając przesłonę słoneczną otwartą. Lecz wystarczy kilka sekund, aby panel całkowicie odsunąć i rozkoszować się jazdą „pod gołym niebem”. Wszystko to dzieje się za naciśnięciem przycisku w konsoli sufitowej. Okno dachowe wyposażone jest w detektor  przeszkód, który powoduje zatrzymanie i cofnięcie ruchu zamykania.
Z myślą o maksymalnej funkcjonalności, nowy MPV marki Lancia posiada elektryczny napęd przesuwnych drzwi bocznych i klapy tylnej obejmujący podobnie działający system detekcji przeszkód, który zatrzymując i powtórnie otwierając drzwi − chroni  przed obrażeniami rąk lub uszkodzeniami mienia.

UConnect™ Media Center

Ekran dotykowy oraz komendy głosowe (mikrofon umieszczony jest w wewnętrznym lusterku wstecznym) to narzędzia pozwalające bez trudu sterować różnymi funkcjami multimedialnymi, które obsługuje  innowacyjny system UConnect™ Media Center. Personalizację programów rozrywkowych „na pokładzie” umożliwia pełna integracja z iPodem oraz port wejściowy dla odtwarzaczy MP3. W skład systemu Media Center wchodzi radioodtwarzacz CD/DVD/MP3/WMA oraz dysk twardy (HDD) o pojemności 30 GB do przechowywania muzyki, zdjęć i komunikatów głosowych zapisywanych via interfejs  USB. Oprócz oprogramowania i map nawigacji, HDD może pomieścić około 6700 utworów muzycznych (zależnie od wersji). Dla bardziej wymagającej klienteli przeznaczona jest funkcja zapisu komunikatów i notatek głosowych o długości nie przekraczającej trzech minut.   
Podłączając urządzenie cyfrowe ze złączem analogowym (system wspiera peryferia typu Mini, 4G, Photo, Nano 5G, iPodT oraz iPhoneT) via port USB w skrytce na tablicy rozdzielczej można słuchać godzinami muzyki w formatach MP3 lub WMA. Dźwięk odtwarzany jest przez głośniki pokładowego systemu audio, a informacje szczegółowe (wykonawca, tytuł utworu i albumu, itd.) podawane są na wyświetlaczu radia. Złącze USB/AUX umożliwia także ładowanie baterii w tych urządzeniach peryferyjnych.
Kolejnym wartym uwagi elementem wyposażenia Lancii Voyager jest „UConnect™ MultiMedia” − dwuekranowy system DVD dla pasażerów środkowego i tylnego rzędu siedzeń. Ten zdalnie sterowany system rozrywkowy może obsługiwać jednocześnie dwa spośród dostępnych mediów (radio, HDD, AUX, USB, 2xRGB i 2xDVD) wyświetlając obrazy na dwóch, odchylanych z sufitu 9-calowych ekranach LCD i odtwarzając dźwięk za pośrednictwem dwóch kompletów 2-kanałowych słuchawek bezprzewodowych. Dwa ekrany LCD umożliwiają oglądanie ulubionego filmu z DVD niezależnie od przyłączonej konsoli video gier dziecka lub innego pasażera obok. Jak w kabinie samolotu, sufitowe lampki LED umożliwiają kierowanie strumieni światła tylko w pożądanym kierunku.
Obecnie dostępny jest także system nawigacji Uconnect™ GPS, który  umożliwia śledzenie map „z lotu ptaka” w trybie 2D i 3D oraz progresywne wyznaczanie drogi dojazdu.
Uconnect™ Phone
Prosty i bezpieczny w obsłudze Uconnect™ Phone jest innowacyjnym systemem komunikacji bezprzewodowej (hands-free) z aktywacją głosową. Dzięki komendom głosowym, pełnej integracji z pokładowym systemem audio, przyciskom sterowania na kierownicy oraz wyświetlaczowi informacyjnemu w zestawie wskaźników samochodu można rozmawiać przez telefon komórkowy z funkcją Bluetooth® bez wyjmowania go z torby lub kieszeni i odrywania rąk od kierownicy (istnieje możliwość sparowania do 7 aratów telefonicznych). Sterowanie głosowe lub przyciski na kierownicy pozwalają dzwonić na numery z książki kontaktów (do 1000 pozycji skopiowanych z telefonu) oraz odbierać rozmowy przy pomocy samochodowego audio w funkcji mikrofonu (system automatycznie wycisza audycje radiowe/CD). Komunikacja z Uconnect™ Phone możliwa jest w sześciu językach: angielskim, holenderskim, francuskim, niemieckim, włoskim i hiszpańskim.

Jednostki napędowe: wysoka moc i niezawodność na lata

Oferta jednostek napędowych dla Lancii Voyager obejmuje dwa silniki Euro 5, które dzięki niezrównanej inżynierii i osiągom tworzą nowy wymiar podróżowania: pełen wigoru 163-konny Diesel o pojemności 2,8 litra oraz potężny 3,6-litrowy V-6 o mocy 283 KM. Obie te jednostki spełniają wymogi normy emisji spalin Euro 5 i z współpracują z wyposażoną w hydrokinetyczny konwertor momentu obrotowego, sześciostopniową przekładnią automatyczną. Rozwiązanie to pozwala „ciaśniej” zestopniować poszczególne przełożenia i ograniczyć w ten sposób zmiany prędkości obrotowej silnika, zapewniając płynniejszą pracę zespołu napędowego podczas jazdy. W porównaniu z pierwowzorem, tj. skrzynią czterostopniową Chrysler Group, przekładnia sześciostopniowa otrzymała dwa nowe przełożenia główne podwyższające przekazywany moment obrotowy podczas przyspieszania oraz nowe przełożenie pośrednie celem optymalizacji osiągów do jazdy autostradowej.

Silnik wysokoprężny o pojemności 2,8 litra i mocy 163 KM

Turbodiesel o pojemności 2,8 litra rozwija moc 163 KM i moment obrotowy 360 Nm, zużywając zaledwie 7,9 l/100 km paliwa w cyklu mieszanym przy emisji 207 g/km dwutlenku węgla (CO2 ) do atmosfery. Silnik ten posiada cztery zawory na cylinder sterowane dwoma wałkami w rozrządu w głowicy (DOHC) napędzanymi paskiem zębatym, zasilanie systemu common-rail o ciśnieniu roboczym 1800 bar, piezoelektryczne wtryskiwacze paliwa oraz turbosprężarkę o zmiennej geometrii łopatek kierownicy spalin. Jego wyposażenie obejmuje ponadto kolektor dolotowy z materiałów kompozytowych, zmodyfikowany układ recyrkulacji spalin EGR, simmeringi o zmniejszonym współczynniku tarcia, elektroniczne sterowanie zawirowaniem mieszanki paliwa, czujniki temperatury oleju i gazów wydechowych, standardowy filtr cząstek stałych DPF oraz specyficzne rozwiązania konstrukcyjne obniżające poziom hałasu, drgań i wibracji (NHV) w celu zwiększenia ogólnego komfortu jazdy.

Silnik benzynowy V-6 o pojemności 3,6 litra i mocy 283 KM

Drugą z dostępnych jednostek napędowych jest nowy, 3,6-litrowy silnik benzynowy V-6 o mocy 283 KM przy 6600 obr/min i momencie obrotowym 344 Nm przy 4400 obr/min, zużywający pomimo imponujących, najlepszych w swej klasie osiągów − zaledwie ok. 10,8 l paliwa na 100 km w cyklu mieszanym. Warto podkreślić wyjątkowo płaski przebieg krzywej 90 procent momentu obrotowego przy wysokiej mocy właściwej w zakresie 1600-6400 obr/min, co znamionuje doskonałą dynamikę i elastyczność podczas wyprzedzania.
Całkowicie nowej konstrukcji silnik Pentastar V-6 oferowany dla Lancii Voyager zbudowany jest na bazie kadłuba z ciśnieniowego odlewu aluminium, a do jego cech charakterystycznych należą: rozrząd DOHC (dwa wałki rozrządu w głowicach cylindrów), aluminiowe kolektory wydechowe, polimerowe płaszcze tłoków oraz odkuwane ze stali korbowody. Współpraca wysokoprzepływowych zaworów dolotowych i wydechowych z wariatorami faz obu wałków rozrządu skutkuje optymalizacją wydajności wolumetrycznej silnika w całym zakresie obciążeń i prędkości obrotowej. Należy podkreślić, że dominantą w fazie konstrukcyjnej było doskonalenie nawet pojedynczych komponentów silnika. Cel ten został osiągnięty przy pomocy najnowocześniejszych metod projektowania wspomaganego komputerowo (CAD). Jednym z niejako pobocznych, lecz ważnych efektów było ograniczenie słyszalnych szumów ssania i wydechu oraz wypracowanie postrzeganej charakterystyki dźwiękowej silnika ponad oczekiwania szczególnie wrażliwej, wymagającej klienteli.
Zaprojektowany z myślą o ekologii, 3,6-litrowy silnik Pentastar V-6 nie wymaga ‘wsadu ołowiowego’ na żadnym z etapów produkcyjnych i posiada szczelną, ekologiczną chłodnicę oleju oraz papierowy filtr oleju nadający się do recyklingu. Zastosowanie świec zapłonowych o zwiększonej trwałości oraz zblokowanego, wysokonapięciowego układu zapłonowego pozwala przedłużyć życie istotnych elementów zespołu napędowego − przy wydatnym obniżeniu kosztów utrzymania i obsługi.

Bezpieczeństwo: najwyższa troska i ochrona

W myśl najlepszych tradycji marki Lancia, nowy MPV poszczycić się może najlepszymi i najbardziej innowacyjnymi rozwiązaniami w dziedzinie ochrony pasażerów i bezpieczeństwa, przy czym niektóre z nich zastosowano w tym segmencie pojazdów po raz pierwszy. Wyposażenie standardowe Lancii Voyager obejmuje ponad 40 standardowych elementów i systemów bezpieczeństwa, m.in.: nowej generacji, wielostopniowe (multi-stage) czołowe poduszki powietrzne, boczne poduszki fotelowe kierowcy i przedniego pasażera, boczne poduszki kurtynowe dla wszystkich trzech rzędów siedzeń, elektroniczny system stabilizacji toru jazdy zintegrowany ze wspomaganiem hamowania awaryjnego i kontrolą trakcji w całym zakresie prędkości, światła przeciwmgielne, automatykę włączania reflektorów, system aktywnej ochrony pieszych w razie kolizji, system detekcji obiektów w martwych polach widzenia, aktywne zagłówki, czujnik deszczowy wycieraczek, asystent parkowania ParkSense® oraz kamerę podglądu drogi cofania ParkView®.
Dzięki hamulcom tarczowym czterech kół z systemem przeciwblokującym ABS, Lancia Voyager szczyci się doskonałą skutecznością hamowania. Integralność przedziału pasażerskiego oraz skuteczne rozprowadzenie energii powstającej w przypadku kolizji zapewnia specjalna struktura karoserii, a także jej poszczególne elementy, m.in. wspornik deski rozdzielczej, poprzecznice przednie i tylne ze stali dwufazowej, końcówki podłużnic oraz energochłonne wsporniki mocowania silnika.

Wielostopniowe czołowe poduszki powietrzne, boczne poduszki fotelowe i poduszki kurtynowe

Zaawansowane, wielostopniowe czołowe poduszki powietrzne nowej generacji w Lancii Voyager napełniają się stosownie do siły zderzenia, która określana jest przez moduł sterujący systemami bezpieczeństwa pasażerów (ECU) w oparciu o dane z czujników znajdujących się w przedniej części pojazdu. Pierwszy etap napełniania następuje niezwłocznie po zderzeniu, wymagającym aktywacji poduszek. Aktywacja etapu drugiego zależy od oceny przez moduł sterujący siły zderzenia (niska, średnia lub wysoka) i zostaje odpowiednio opóźniona  lub wręcz wstrzymana.

W celu ochrony miednicy i klatki piersiowej kierowcy oraz przedniego pasażera (bez względu na ich posturę, pozycję siedzenia i ustawienie foteli), Voyager posiada boczne poduszki powietrzne, umieszczone po zewnętrznej stronie oparć foteli przednich. Wyposażeniem standardowym gamy modelowej są również boczne poduszki kurtynowe, chroniące głowy kierowcy i pasażerów podczas kolizji bocznej. W porównaniu z innymi rozwiązaniami, stopień tej ochrony w Lancii Voyager jest wyższy, ponieważ poduszki napełniają się sprawniej i zawsze w należytym położeniu, są ponadto mniej „inwazyjne” dla jadących. Poduszki kurtynowe zajmują całą szerokość okien bocznych (chronią więc osoby znajdujące się z przodu i obu rzędach tylnych) i rozwijają się od góry, co zmniejsza zagrożenie wtórnych obrażeń ramion kierowcy i pasażerów. Boczne poduszki kurtynowe działają także w przypadku wywrócenia się pojazdu. Oba zespoły poduszek kurtynowych (po jednym dla prawej i lewej strony kabiny) umieszczone są w specjalnych pojemnikach poniżej podłużnic dachowych pojazdu.

Aktywne zagłówki

Zadaniem aktywnych zagłówków Lancii Voyager jest ograniczenie bezwładności ruchu głowy osób na przednich fotelach podczas kolizji tylnej w celu zwiększonej ochrony przed obrażeniami kręgosłupa szyjnego. W zależności od siły uderzenia, określanej przez moduł sterujący (ECU), przednia część zagłówków wysuwa się do przodu, ograniczając przestrzeń dzielącą zagłówki od głów kierowcy i pasażera.

Adaptacyjne światła główne
Reflektory Lancii Voyager wyposażone są w automatykę działającą zależnie od poziomu jasności otoczenia (samoczynne włączanie i wyłączanie) oraz system samopoziomowania, pozwalający utrzymać należyte ustawienie strumienia świetlnego bez względu na stopień obciążenia pojazdu.

System detekcji obiektów w martwych polach widzenia

Kolejnym nowatorskim elementem wyposażenia Lancii Voyager jest monitor martwych pół widzenia (BSM). System ten ostrzega o obecności pojazdu jadącego równolegle sąsiednim pasem ruchu w martwym polu widzenia kierowcy. Po włączeniu kierunkowskazu z zamiarem zmiany pasa ruchu przez kierowcę, monitor BSM włącza sygnał akustyczny oraz wizualny w lusterku bocznym, przypominając o starannym sprawdzeniu otoczenia pojazdu przed rozpoczęciem planowanego manewru.

System aktywnej ochrony pieszych w razie kolizji

System aktywnej ochrony pieszych w razie kolizji (Active Pedestrian Protection) powoduje podniesienie pokrywy komory silnika od tyłu − celem uchronienia uderzonej przez samochód osoby pieszej przed większymi obrażeniami.

Systemy wspomagające parkowanie ParkSense® i ParkView®

Lancia Voyager wyposażona jest w dwa systemy wspomagające parkowanie: czujniki sensoryczne ParkSense® i podgląd video ParkView®. W trakcie parkowania pewne przeszkody z tyłu mogą być niewidzialne dla kierowcy lub też − trudno jest ocenić ich odległość od samochodu. Z pomocą przychodzi system ParkSense®, który uaktywnia się po załączeniu biegu wstecznego i działa przy prędkości poniżej 16 km/h − wyświetlając rodzaj wykresu zbliżeniowego w stosunku do przeszkody, emitując równocześnie sygnał akustyczny o nastającej częstotliwości. System ten składa się z modułu sterującego oraz czterech czujników ultradźwiękowych w tylnym zderzaku, które wykrywają obecność przeszkód w odległości od 200 do 30 centymetrów, zależnie od rodzaju i położenia obiektu interpretowanego jako przeszkoda. Równie ważnym systemem jest podgląd drogi cofania ParkView®, składający się z kamery video umieszczonej ponad oprawą tylnej tablicy rejestracyjnej i pokazującej obraz przestrzeni za pojazdem. Po załączeniu biegu wstecznego, ParkView® wyświetla ten obraz na ekranie systemu multimedialnego/nawigacji w postaci statycznej siatki wymiarowej, która pomaga określić szerokość pojazdu i odległość od przeszkody na drodze cofania.

Gama modelowa i usługi towarzyszące: wszystko dla klienta

Lancia Voyager adresowana jest do nabywców o dynamicznej naturze, których cechuje pewna nonszalancja postępowania, lecz także chęć poznawania życia i świata, aby dzielić się zdobywanymi doświadczeniami ze znajomymi i przyjaciółmi. Jednocześnie, są to osoby niechętne do rezygnacji z przyjętego stylu lub przyzwyczajeń przebywania w otoczeniu przedmiotów pełnych prawdziwej klasy, które w swej kategorii reprezentują to, co najlepsze.
Na rynku włoskim, Lancia Voyager oferowana jest obecnie w jednej tylko odmianie modelowej Gold, dostępnej z dwoma silnikami Euro 5 do wyboru (283-konnym benzynowym V-6 o pojemności 3,6 litra oraz pełnym życia 2,8-litrowym Dieslem o mocy 163 KM), czterema kolorami nadwozia (Brilliant Black, Carbon Grey, Silver i Stone White oraz dwoma tonacjami barwnymi wnętrza (Black Light Graystone i Dark Frost Beige/Mid Beige).

Wyznacznikami estetyki Lancii Voyager są na zewnątrz − 17-calowe koła z lekkiego stopu aluminium o wzorze rombowym i czarne relingi dachowe, a we wnętrzu − regulowane elektrycznie fotele przednie i siedzenia obu tylnych rzędów tapicerowane jakościową skórą, identycznie jak wielofunkcyjna kierownica i uchwyt selektora skrzyni przekładniowej.
Dopełnieniem bogatego wyposażenia pojazdu są liczne systemy bezpieczeństwa (ESP, 6 poduszek powietrznych, tempomat, światła przeciwmgielne, automatyka reflektorów i system aktywnej ochrony pieszych) oraz komfortowe − w postaci automatycznej klimatyzacji trójstrefowej, sześciogłośnikowego nagłośnienia, radioodtwarzacza CD wraz z systemem UConnect® hands-free a funkcjonalnością i-Pod/MP3 − a także elektrycznie podgrzewane lusterka boczne oraz napęd bocznych drzwi przesuwnych i tylnej klapy nadwozia.

Oferta finansowa i ekskluzywność obsługi

Specjalizująca się w obsłudze rynku motoryzacyjnego firma FGA Capital oferuje szereg interesujących opcji finansowych dla szczególnie wymagającej klienteli, która oczekuje jedynie najlepszych rozwiązań w zakresie profesjonalnego użytkowania Lancii Voyager. Z tego też względu oferta FGA Capital faworyzuje różne warianty finansowania zamiast opcji zakupu tak, aby zapewnić nieograniczoną „przyjemność wspólnego podróżowania” nowego MPV marki Lancia. Oferta leasingu adresowana jest do osób wykonujących wolne zawody, prowadzących własną działalność gospodarczą oraz przedsiębiorców różnych branż, którzy poszukują możliwości użytkowania pojazdu bez angażowania własnego kapitału. Negocjowalna jest długość kontraktu leasingowego, kwota pierwszej wpłaty oraz wartość wykupu pojazdu po wygaśnięciu umowy. 
Tego rodzaju możliwości są szczególnie korzystne dla klientów profesjonalnych, a to dzięki formule Rozszerzonej Gwarancji w warunkach intensywnej eksploatacji, czyli znacznych przebiegów pojazdu. Istotnym elementem oferowanej na rynkach europejskich gwarancji jest jej długość wynosząca nawet 96 miesięcy bez limitu kilometrowego, a także pakiet kompletnej ochrony wszystkich głównych komponentów pojazdu na warunkach niezmiennych przez cały okres kontraktu, co stanowi bez wątpienia nowość rynkową. 
W niektórych krajach (Włochy, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania i Holandia) dostępny jest długoterminowy wynajem pojazdów. Jest to rozwiązanie optymalne dla potrzeb pojedynczych przedsiębiorców i małych/średnich firm (z niewielkimi flotami pojazdów) z uwagi na ograniczenie sprawozdawczości i zobowiązań podatkowych. Tego rodzaju formuła umożliwia także wymianę używanych przez czas umowy pojazdów na nowe, po uzgodnionym okresie płatności i eksploatacji. W ramach tej usługi dostępne są różne kombinacje finansowania z ubezpieczeniem OC, AC czy kradzieżowym w celu rozsądnego  zabezpieczenia spłaty kredytu – związane z wybranym planem  finansowania na warunkach preferencyjnych, w zależności od aktualnej sytuacji rynkowej.

Dane techniczne i wyposażenie

Źródło www.lanciapress.pl

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama