newsyHistoria marki
100lat Lancii
chłopekTomasz, 02-03-2009 10:27:12

LANCIA ŚWIĘTUJE 100 LAT.

Założona w 1906 roku Lancia obchodzi stulecie swego istnienia. To nadzwyczajne osiągnięcie, którym może się poszczycić niewielu producentów samochodów. Z tej okazji marka podjęła się licznych inicjatyw w dziedzinie kultury, mody i projektowania. Jedną z nich jest sponsorowanie Festiwalu Filmowego w Wenecji oraz udział w imprezie "Moda Milano". Są to tylko dwa przykłady z długiej listy wydarzeń w Europie, z którymi związana będzie w tym roku Lancia.

 

Obchody stulecia zaczęły się oficjalnie na 76. Salonie w Genewie wymowną jubileuszową ekspozycją nowych wersji z bieżącej gamy oraz kultowych samochodów, będących częścią historii motoryzacji. Był to pokaz witalności Firmy, która przez sto lat zdołała zachować tożsamość producenta samochodów, będących syntezą komfortu, elegancji i awangardowej technologii. Ten sam duch i ten sam cel będzie towarzyszył Lancii w nadchodzących latach, kiedy w świat motoryzacji wprowadzać będzie kolejne nowości.

STO LAT MODELI LANCIA, AWANGARDOWYCH POD KAŻDYM WZGLĘDEM

W 1906 roku Vincenzo Lancia, pracujący jako kierowca testowy w firmie Fiat, ma 25 lat. Jest znanym mistrzem kierownicy. Wraz ze swoim przyjacielem, Claudiem Fogolinem, gromadzą wszystkie oszczędności - 50 tys. lirów, by założyć spółkę. Ale dysponują jeszcze czymś bardzo cennym - wiedzą techniczną i różnymi pomysłami. Wuj założyciela, profesor literatury klasycznej, podpowiada, by samochodom nadać nazwy greckich liter. Pierwszym jest Alpha z 1907 roku model zadziwiający niespotykaną, jak na tamte lata, prędkością obrotów silnika: 1800 na minutę. Kolejny model, Theta z 1913 roku, wyposażono w pierwszą w Europie zintegrowaną instalację elektryczną. Prawdziwym arcydziełem jest Lambda z 1922 roku, którą wyróżniają dwa osiągnięcia technologiczne: samonośne nadwozie i niezależne przednie zawieszenie kół.
Konstrukcję Aprilii (1937 roku) opracowano w tunelu aerodynamicznym na Politechnice Turyńskiej. Model osiąga prędkość 125 km na godzinę (uzyskane w fazie wstępnej 130 km/h uznano za zbyt wygórowane!). Były mistrz zasiada za kierownicą. Po przejechaniu okrążenia mówi: "znakomity".
Vincenzo Lancia nie zobaczy niestety Aprilii na drogach; 15 lutego 1937 roku, jeszcze przed uruchomieniem produkcji, umiera na zawał serca. Kierownictwo w firmie przejmuje żona Adele. Syn Gianni ma dopiero 12 lat.
Pierwszym wyprodukowanym po wojnie samochodem jest Aurelia. Ma skromną, ale elegancką karoserię, pod którą kryje się silnik z sześcioma cylindrami w układzie V - pierwsza taka jednostka na świecie produkowana seryjnie. Do limuzyny dołączają jeszcze dwa modele sportowe naszkicowane przez samego Pininfarinę: eleganckie coupe` B20 i spider B24, niedoścignione, pod względem stylu, modele.
W pierwszej połowie lat 50. sytuacja finansowa firmy ulega pogorszeniu: w 1955 roku Gianni Lancia odstępuje pakiet większościowy firmie Pasenti. W tym czasie powstaje Flaminia, zaprezentowana na Salonie Turyńskim w 1956 roku. Po Flavii przychodzi czas na jej siostrę Fulvię, samochód o oryginalnej linii nadwozia i doskonałych osiągach.
Boom motoryzacyjny z lat 60. nie rozwiązuje problemów ekonomicznych Lancii - w 1969 roku Fiat przejmuje firmę, by ją uratować. Stara kadra Lancii obawia się, że utracony zostanie duch firmy. Fiat jednak oddziela oba znaki firmowe, rezerwując dla Lancii komfort, luksus i elegancję.
W ciągu kilku miesięcy zaprojektowano nowy samochód - model Beta, zaprezentowany w 1972 roku. Potem nadchodzi czas Gammy - wielkiej limuzyny dwubryłowej, pokazanej w Genewie w 1976 roku: wersja coupe` autorstwa Pinifariny, będzie odniesieniem dla przyszłych modeli.
Pod koniec lat 70. spod ołówka Giorgio Giugiaro wychodzi model Delta. Z czasem jego gama została wzbogacona o całą serię wersji sportowych oraz sławną Integrale - prawdziwą królową rajdów. Delta, która w 1980 roku zdobywa tytuł Car Of The Year, stanowi punkt zwrotny w najnowszej historii Lancii. Stąd zaczyna się ożywienie marki, odbudowa jej pozycji handlowej oraz wizerunku. Pod koniec 1982 roku powstaje Prisma, zapowiedź sukcesu, który w 1984 roku przyniesie Thema. Reszta to wydarzenia współczesne: Lancia Ypsilon (1995 r.), jednobryłowy model Zeta, flagowiec Kappa i Lybra (1996 r.). Podczas tych stu lat Lancia łączy w sobie nowoczesność, osiągi, komfort, niepowtarzalność.

ZALOŻYCIEL

Miał być adwokatem. Tak postanowił jego ojciec, zamożny turyński przemysłowiec. Młodego Vincenzo Lancię bardziej interesował jednak działający w podwórzu rodzinnego domu warsztat braci Ceirano. Vincenzo, pokonując opór ojca, został czeladnikiem w ich firmie.
Ceirano wykonywali i sprzedawali rowery, używając nazwy Welleyes, gdyż angielskie marki włoscy nabywcy bardziej cenili od rodzimych. W 1899 r. zaczęli wytwarzać mały samochód Welleyes, zaprojektowany przez inż. Aristide Faccioliego. Auto odniosło sukces, ale bracia Ceriano nie byli w stanie nadążyć z realizacją zamówień. Przyjęli ofertę Giovanniego Agnellego i sprzedali technologię oraz patenty Welleyes za 30 tys. lirów. Później ich samochód miał stać się Fiatem 3,5 HP.
18-letni Lancia został przejęty przez Fiata jako kierowca testowy. Szybko zaczął zasiadać w firmowych samochodach wyścigowych i odnosić sukcesy sportowe. Po kilkudziesięciu wyścigach, wielu zwycięskich, Vincenzo Lancia wycofał się ze sportu.
W 1906 r. wraz ze swoim przyjacielem Claudiem Fogolinem założył fabrykę samochodów, którą nazwał Lancia. Do końca życia osobiście nadzorował konstruowanie nowych samochodów i często brał bezpośredni udział w testach. Zmarł na atak serca 15 lutego 1937 r. mając zaledwie 56 lat. Jego następca, syn Gianni Lancia, poprowadził firmę do kolejnych sukcesów - konstrukcyjnych i sportowych. Mimo, że Fiat przejął firmę w 1969 r., zachowano jej odrębność w konstrukcji aut - eleganckich i ekskluzywnych - a także własny znak.

 

 

       źródło  www.lancia.pl

 

 

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama